Z „frontu” prywatyzacji

17 września 2021. Odbyła się aukcja prywatyzacyjna kompleksu nieruchomości „OdessaVinProm”. Cena wywoławcza 65,3 mln UAH został podbita prawie 4.krotnie do 234,9 mln UAH.

O kompleks rywalizowało 12 firm, które- według danych z Prozorro.sale- oferowały od 65,3 mln UAH do 234,9 mln UAH. Zwycięzcą aukcji jest Odessa LLC „KAPLOR 7, która zajmuje się produkcją win i została zarejestrowana w 2017 roku.

W przypadku odstąpienia od zakupu, „OdessaVinProm” trafi do LLC „CITY BOARD SERVICE”, która zaoferowała 234,2 mln UAH. Jest to firma z branży reklamowej.

Zwycięzca aukcji otrzyma na własność budynki produkcyjne, magazyny wytwarzanych produktów, piwnice do przetwarzania i przechowywania wina. Nieruchomość przedsiębiorstwa o łącznej powierzchni ponad 22 tysięcy mkw znajduje się w Odessie, na ulicach French Boulevard, Nalivnaya i Ataman Golovaty.

„OdessaVinProm” została założona w 1857 roku przez profesora medycyny Victora Enno i francuskiego kupca Francois Nouveau. Firma głównie produkuje wino musujące „French Boulevard”.

  • W ciągu dwóch lat z tytułu „wielkiej prywatyzacji” i „małej prywatyzacji” budżet Ukrainy otrzymał 4,5 mld UAH, czyli równowartość ok. 165 mln USD. Tzw. duża prywatzyacja odnosi się do aktywów o cenie wywoławczej 250 mln UAH (9,2 mln USD), a mała obejmuje aktywa o cenie wywoławczej poniżej tej kwoty.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn