Atomowe inwestycje

1 września 2021. Energoatom i Westinghouse, w obecności prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, podpisały w Waszyngtonie memorandum w sprawie budowy nowych bloków energetycznych w Ukrainie.

Memorandum przewiduje rozmieszczenie w Ukrainie reaktorów Westinghouse AP1000. Westinghouse będzie uczestniczyło w ukończeniu bloku 4 Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej w technologii AP1000 oraz czterech innych bloków energetycznych innych elektrowni jądrowych. Całkowity szacowany koszt projektu wynosi około 30 mld USD.

AP1000 to sprawdzony reaktor jądrowy III „plus” generacji. Posiada unikalne, w pełni pasywne systemy bezpieczeństwa, modułową standardową konstrukcję, wysoką wydajność i możliwość pracy w trybie zwrotnym.

Technologia AP1000 firmy Westinghouse jest jedyną technologią reaktora jądrowego III „plus” generacji, licencjonowaną przez amerykańską Komisję Regulacji Jądrowych oraz w kilku krajach Europy i Azji. Cztery jednostki AP1000, które już działają w Chinach, ustanowiły rekordy charakterystyki operacyjnej – czasu trwania planowanych napraw zapobiegawczych podczas rozruchu i przeciążania paliwa, a także współczynnika wykorzystania zainstalowanej mocy.

W Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej będą więc mieli nowe źródło energii elektrycznej. Co z mostem energetycznym Polska – Ukraina?

(Red.)

Foto: Twitter Wołodymyra Zełenskiego

Facebook
Twitter
LinkedIn