Strzał ostrzegawczy do oligarchów

28 czerwca 2021. Prezydent Wołodymyr Zełenski uważa, że projekt ustawy o deoligarchizacji daje oligarchom szansę, by stali się „prawdziwymi biznesmenami”. Powiedział to w wywiadzie dla kanału telewizyjnego „ 1+1”, który należy do grupy medialnej kontrolowanej przez Ihora Kołomojskiego- jednego z adresatów projektowanej ustawy.

Prezydent wyjaśniał potrzebę ustawy w dość oryginalny sposób. Mówił: „jest taka zasada- a w moim życiu jest tak- najpierw strzał w powietrze, a następnie w ciało. Myślę, że strzał w powietrze to nowoczesna demokracja. Uważam, że na Ukrainie nie może być takiej demokracji, jak w starej Europie, nie mamy na to czasu. Strzał w powietrze jest szansą – zostań biznesmenem”.

Wyjaśniał, że ustawa potrzebna jest też po to, aby oligarchowie wydawali swoje pieniądze na inwestycje, a nie na media i na politykę.

Wielowątkowy wywiad dla kanału „1+1” przyniósł też pytanie niewygodne dla prezydenta Zełenskiego- o gotowość kandydowania na drugą kadencję. W kampanii wyborczej 2019 roku kandydat Zełenski powiedział, że będzie prezydentem jednej kadencji. Tym razem odpowiedź była inna: „to nie zależy ode mnie, to jest wybór ludzi.”

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn