Co szesnasty pracujący – cudzoziemiec

18 czerwca 2021. Według szacunków Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii imigranci w Polsce stanowią około 6 proc. całego rynku pracy. O tym poinformował Marcin Wiatrów, zastępca dyrektora Departamentu Rynku Pracy MRPiT, podczas konferencji „Nowe oblicze ukraińskiej migracji w Polsce”.

Przy czym, jak świadczą statystyki resortu, trzy czwarte to są obywatele Ukrainy, a w przypadku pracowników zagranicznych sezonowych w rolnictwie – nawet 99 proc. „Jest to bardzo ciekawe zjawisko: w rolnictwie, tam, gdzie wprowadzono procedurę uproszczoną do pracy w Polsce, w dalszym ciągu nie ma alternatywy dla pracowników z Ukrainy” – zauważył Marcin Wiatrów, dodając, że ten sektor jest bardzo uzależniony od dostępności ukraińskich pracowników.

Jednocześnie przedstawiciel ministerstwa zwrócił uwagę na zmianę charakteru migracji z Ukrainy. Na przestrzeni lat zauważalne jest większe zróżnicowanie branż, zawodów i regionów, w których pracują Ukraińcy. „To już nie tylko regiony rolnicze, nie tylko wielkie miasta. Tak naprawdę obywatele Ukrainy są obecni we wszystkich powiatach. Też dlatego, że Polska przeżywa trudny demograficznie czas, zwłaszcza małe i średnie miasta są wyludniane, i właśnie w te miejsca wchodzą obywatele Ukrainy” – zaznaczył Wiatrów.

W Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii dostrzegają potrzebę przemyślenia dotychczasowej polskiej polityki migracyjnej, a także zwiększenia roli dialogu między Polską a Ukrainą w zarządzaniu migracjami. „Rozpoczęliśmy współpracę z ukraińskim Ministerstwem Pracy w grupie roboczej. Planujemy, że będą to cykliczne spotkania. Pracujemy również nad szeroko rozumianą reformą rynku pracy: zarówno publicznych służb zatrudnienia, jak i kwestii migracyjnych, które chcemy uregulować ustawą o promocji zatrudnienia” – poinformował zastępca dyrektora Departamentu Rynku Pracy MRPiT Marcin Wiatrów.

Przypomnijmy, że we wtorek 15 czerwca odbyła się konferencja pt. “Nowe oblicze ukraińskiej migracji w Polsce” organizowana przez Polsko-Ukraińską Izbę Gospodarczą w ramach kampanii społecznej “Partnerstwo i Zatrudnienie”. Patronat medialny nad wydarzeniem objął polsko-ukraiński portal gospodarczy eDIALOG.media.

TG

Facebook
Twitter
LinkedIn