28 maja 2021. Gabinet Ministrów Ukrainy proponuje wprowadzenie podatku akcyzowego od sprzedaży energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

Jak dowiedziała się Ekonomiczna Prawda, miesiąc temu Ministerstwo Finansów zakończyło prace nad zmianami w ordynacji podatkowej, które oznaczają, m.in., wprowadzenie podatku akcyzowego od sprzedaży „zielonej energii”. Portal podał, że stawka akcyzy wyniesie 3,2 proc. Obliczono, że wpływy z tytułu wprowadzenia tego nowego podatku akcyzowego- w zależności od kursu Euro- przyniosą budżetowi państwa dodatkowe 2 mld UAH rocznie. Ekonomiczna Prawda wskazuje, że obecne zadłużenie państwa wynosi już 20 mld UAH, trudno więc będzie „zgasić” dług samą „zieloną akcyzą”.

Tymczasem Komisji ds. Regulacji Energetyki i Usług Komunalnych podała, że wysokość gwarantowanych płatności państwa w ramach specjalnej taryfy dla producentów „zielonej energii” wyniosła w 2019 roku ok 26 mld UAH, zaś w 20202 roku już 40,6 mld UAH. Przypomnijmy, że te koszty budżetu oceniono jako zawyżone i przy sprzeciwach producentów wprowadzono nową, niższą „zieloną taryfę”.

Producenci ostro skrytykowali propozycję „zielonej akcyzy” i nie wykluczają, że będą ją kwestionować w sądzie. Nazwali ją „nowym podatkiem” i „dodatkową obniżką zielonej taryfy”.

Projekt zmian w ordynacji podatkowej ma być złożony w Radzie Najwyższej w najbliższym tygodniu.

(Red.)