Widmo zielonej akcyzy

28 maja 2021. Gabinet Ministrów Ukrainy proponuje wprowadzenie podatku akcyzowego od sprzedaży energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

Jak dowiedziała się Ekonomiczna Prawda, miesiąc temu Ministerstwo Finansów zakończyło prace nad zmianami w ordynacji podatkowej, które oznaczają, m.in., wprowadzenie podatku akcyzowego od sprzedaży „zielonej energii”. Portal podał, że stawka akcyzy wyniesie 3,2 proc. Obliczono, że wpływy z tytułu wprowadzenia tego nowego podatku akcyzowego- w zależności od kursu Euro- przyniosą budżetowi państwa dodatkowe 2 mld UAH rocznie. Ekonomiczna Prawda wskazuje, że obecne zadłużenie państwa wynosi już 20 mld UAH, trudno więc będzie „zgasić” dług samą „zieloną akcyzą”.

Tymczasem Komisji ds. Regulacji Energetyki i Usług Komunalnych podała, że wysokość gwarantowanych płatności państwa w ramach specjalnej taryfy dla producentów „zielonej energii” wyniosła w 2019 roku ok 26 mld UAH, zaś w 20202 roku już 40,6 mld UAH. Przypomnijmy, że te koszty budżetu oceniono jako zawyżone i przy sprzeciwach producentów wprowadzono nową, niższą „zieloną taryfę”.

Producenci ostro skrytykowali propozycję „zielonej akcyzy” i nie wykluczają, że będą ją kwestionować w sądzie. Nazwali ją „nowym podatkiem” i „dodatkową obniżką zielonej taryfy”.

Projekt zmian w ordynacji podatkowej ma być złożony w Radzie Najwyższej w najbliższym tygodniu.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn