24 maja 2021. Najwięcej do skarbu państwa za rok podatkowy 2020 wpłaciło przedsiębiorstwo Ukrnafta, które przekazało ok. 1,67 mld USD.

Eksperci portalu Reitynh opublikowali ranking największych ukraińskich firm- podatników. Oto kilka wniosków z tegorocznej listy.

  • Trójkę liderów stanowią spółki z branży ropy i gazu, w tym Ukrnafta, UkrGasVydobuvannya oraz Naftohaz, których łączne wpłaty do budżetu sięgają prawie 3,4 mld USD.
  • Miejsca od 4 do 6. zajmują firmy tytoniowe, w tym Philip Morris Ukraina, British American Tobacco Pryluky, JT International Ukraina. Awans tych firm w rankingu jest związany z podwyższeniem stawek akcyzy na papierosy w ciągu ostatnich lat.
  • Obroty handlu detalicznego w 2020 roku w porównaniu do 2019 roku wzrosły o 8,4 proc. Spowolnienie miało miejsce w okresie marzec-czerwiec, a od drugiej połowy roku nabierało tempa. Zdecydowana większość przedstawicieli branży handlowej w rankingu poprawiła swoje pozycje, w tym sieć sklepów spożywczych ATB-Market (11 miejsce, awans o 2 pozycji), sieć sklepów budowlanych Epicenter (23 miejsce, awans o 7 pozycji), sklepy spożywcze Silpo Food (26 miejsce, awans o 15 pozycji), oraz sklepy spożywcze Fora (73 miejsce, awans o 63 pozycji).
  • Swoje miejsce w rankingu poprawiło dwóch największych pocztowych operatorów – prywatna spółka Nowa Poszta (19 miejsce, awans o 8 pozycji) oraz państwowa Ukrposzta (40 miejsce, awans o 4 pozycji). W marcu 2020 roku Ukrposzta uruchomiła usługę dostawy leków z aptek do wszystkich zakątków Ukrainy, co zyskało duża popularność wśród mieszkańców małych miasteczek i wsi. W ciągu roku współpracy z aptekami i firmami farmaceutycznymi Ukraińcy zamówili za pośrednictwem Ukrposzty około 260 tys. paczek leków na prawie 3,64 mln USD.
  • Pandemia negatywnie wpłynęła na branżę transportową, szczególnie na sektor przewozów pasażerskich. Ukrzaliznycia sprzedała 19,5 mln biletów w 2020 r., czyli o 33,9 mln biletów mniej niż w 2019 r. Efektem tego są straty przewoźnika w wysokości 0,42 mld USD i przesunięcie w rankingu podatników z 5 na 7. miejsce. Największego spadku w rankingu doświadczył natomiast port-lotniczy Kijów-Boryspil, który z 35. miejsca przesunął się na 199.
  • Znacząco polepszyły swoje pozycje w rankingu państwowe przedsiębiorstwa z sektora energetycznego, w tym ukraiński operator systemu przesyłowego Gas TSO of Ukraine (awans z 133 na 8. miejsce) oraz przedsiębiorstwo „Gwarantowany kupujący” (z 192 na 38. miejsce), które odkupuję energię z OZE według wyznaczonej taryfy.
  • Banki nie zmieniły znacząco swojego miejsca w rankingu. Co prawda sytuacja finansowa banków pogorszyła się, ale liczba nierentownych banków nie wzrosła. W 2020 roku banki uzyskały 1,5 mld USD zysku netto, czyli o 29 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2019 roku. Pierwszeństwo wśród banków tradycyjnie zajął Prywat Bank, który uplasował na 13 miejscu w rankingu największych płatników podatku z wynikiem 0,92 mld USD.

Valentyn Honcharenko