Ranking podatników barometrem gospodarki

24 maja 2021. Najwięcej do skarbu państwa za rok podatkowy 2020 wpłaciło przedsiębiorstwo Ukrnafta, które przekazało ok. 1,67 mld USD.

Eksperci portalu Reitynh opublikowali ranking największych ukraińskich firm- podatników. Oto kilka wniosków z tegorocznej listy.

  • Trójkę liderów stanowią spółki z branży ropy i gazu, w tym Ukrnafta, UkrGasVydobuvannya oraz Naftohaz, których łączne wpłaty do budżetu sięgają prawie 3,4 mld USD.
  • Miejsca od 4 do 6. zajmują firmy tytoniowe, w tym Philip Morris Ukraina, British American Tobacco Pryluky, JT International Ukraina. Awans tych firm w rankingu jest związany z podwyższeniem stawek akcyzy na papierosy w ciągu ostatnich lat.
  • Obroty handlu detalicznego w 2020 roku w porównaniu do 2019 roku wzrosły o 8,4 proc. Spowolnienie miało miejsce w okresie marzec-czerwiec, a od drugiej połowy roku nabierało tempa. Zdecydowana większość przedstawicieli branży handlowej w rankingu poprawiła swoje pozycje, w tym sieć sklepów spożywczych ATB-Market (11 miejsce, awans o 2 pozycji), sieć sklepów budowlanych Epicenter (23 miejsce, awans o 7 pozycji), sklepy spożywcze Silpo Food (26 miejsce, awans o 15 pozycji), oraz sklepy spożywcze Fora (73 miejsce, awans o 63 pozycji).
  • Swoje miejsce w rankingu poprawiło dwóch największych pocztowych operatorów – prywatna spółka Nowa Poszta (19 miejsce, awans o 8 pozycji) oraz państwowa Ukrposzta (40 miejsce, awans o 4 pozycji). W marcu 2020 roku Ukrposzta uruchomiła usługę dostawy leków z aptek do wszystkich zakątków Ukrainy, co zyskało duża popularność wśród mieszkańców małych miasteczek i wsi. W ciągu roku współpracy z aptekami i firmami farmaceutycznymi Ukraińcy zamówili za pośrednictwem Ukrposzty około 260 tys. paczek leków na prawie 3,64 mln USD.
  • Pandemia negatywnie wpłynęła na branżę transportową, szczególnie na sektor przewozów pasażerskich. Ukrzaliznycia sprzedała 19,5 mln biletów w 2020 r., czyli o 33,9 mln biletów mniej niż w 2019 r. Efektem tego są straty przewoźnika w wysokości 0,42 mld USD i przesunięcie w rankingu podatników z 5 na 7. miejsce. Największego spadku w rankingu doświadczył natomiast port-lotniczy Kijów-Boryspil, który z 35. miejsca przesunął się na 199.
  • Znacząco polepszyły swoje pozycje w rankingu państwowe przedsiębiorstwa z sektora energetycznego, w tym ukraiński operator systemu przesyłowego Gas TSO of Ukraine (awans z 133 na 8. miejsce) oraz przedsiębiorstwo „Gwarantowany kupujący” (z 192 na 38. miejsce), które odkupuję energię z OZE według wyznaczonej taryfy.
  • Banki nie zmieniły znacząco swojego miejsca w rankingu. Co prawda sytuacja finansowa banków pogorszyła się, ale liczba nierentownych banków nie wzrosła. W 2020 roku banki uzyskały 1,5 mld USD zysku netto, czyli o 29 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2019 roku. Pierwszeństwo wśród banków tradycyjnie zajął Prywat Bank, który uplasował na 13 miejscu w rankingu największych płatników podatku z wynikiem 0,92 mld USD.

Valentyn Honcharenko

Facebook
Twitter
LinkedIn