19 maja 2021. W ciągu 3 miesięcy obowiązywania programu wsparcia inwestycji o znaczącej wartości, do rządu wpłynęło 15 zapytań, odnoszących się do inwestycji o łącznej wartości 1 mld USD.

Poinformowała o tym Serhii Tsivkach – dyrektor wykonawczy rządowej agencji UkraineInvest. Tsivkach dodał, że program wsparcia jest  przełomem w kształtowaniu klimatu inwestycyjnego w Ukrainie-  po raz pierwszy w historii kraju udziela się wsparcia państwowego dla projektów inwestycyjnych.

W ramach programu wsparcia inwestorzy mogą liczyć m.in. na zwolnienia z podatku dochodowego na 5 lat, z podatku VAT i ceł na import nowego sprzętu, pokrycie kosztów budowy, remontu i zmiany infrastruktury towarzyszącej realizacji projektu oraz możliwość dzierżawy działki inwestycyjnej na preferencyjnych warunkach. Łączna kwota dofinansowania projektów może sięgać nawet 30 proc. ich wartości.

Jednym z projektów, który chce skorzystać z rządowego wsparcia jest kompleks wapienniczy obok Iwano-Frankiwska, tworzony przez grupę spółek „Galwapno”. Partnerem projektu jest MTB Bank, który otworzył linię kredytową w wysokości 2 mln EUR. Łączna wartość inwestycji stanowi ok. 36 mln EUR. Micheil Saakaszwili – szef Narodowej Rady ds. Reform przy Prezydencie Ukrainy zaznaczył, że „wiele osób z tej okolicy wyjechało do Polski. Natomiast nowe przedsiębiorstwo zapewni 150 nowych miejsc pracy z wynagrodzeniem wyższym niż w Polsce czy w Słowacji”.

Innymi projektami, którymi opiekują się specjaliści z UkraineInvest są park logistyczny blisko Kijowa (grupa firm Amstar, inwestycji – 150 mln USD), obiekty z przetwarzania odpadów z gospodarstw domowych (Sater-Ecoenergo, 30-50 mln EUR/ jeden projekt), telekomunikacja (Lifecell) oraz zakłady piekarskie (Bimbo QSR, 30 mln USD).

Serhii Tsivkach zapowiedział również uruchomienie przedstawicielstw UkraineInvest za granicą. Pierwsze takie placówki powstaną w krajach Zatoki Perskiej, a w przyszłości planowane jest rozszerzenie sieci do 42 placówek na całym świecie. Ponadto oczekiwane jest powołanie radców inwestycyjnych dla aktywnej części ukraińskiej diaspory za granicą. Będzie to oficjalny przedstawiciel agencji, choć wykonujący swoje funkcję nieodpłatnie. Do końca roku planowane jest pozyskanie do 70 takich przedstawicieli – wyraził nadzieję Tsivkach.

Valentyn Honcharenko