Francuska lokomotywa

14 maja 2021. Wczoraj przedstawiciele rządów Francji i Ukrainy podpisali umowę ramową projektu modernizacji taboru towarowych lokomotyw elektrycznych dla „Ukrzaliznyci”.

Ta umowa jest krokiem w kierunku dostaw nowoczesnych lokomotyw dla ukraińskiego rynku kolejowego. Francuski Alstom ma dostarczać lokomotywy, zapewni ich pełną obsługę techniczną na poziomie lokalnych lokomotywowni kolei ukraińskich.

Alstom jest też gotowy do zlokalizowania do 35 proc. produkcji i usług z przyszłego kontraktu w Ukrainie. Na początku rozmów planował zlokalizować około 20 proc. produkcji na Ukrainie.

Porozumienie międzyrządowe dowodzi wsparcia Francji dla ukraińskiego programu rozwoju transportu. Mając na uwadze położenie geograficzne Ukrainy w transportowych korytarzach europejskich i euroazjatyckich, wybór strategii zwiększenia kolejowego ruchu towarowego krajowego i tranzytowego  wydaje się właściwy. Zapewne przyniesie zwiększenie przychodów Ukrzaliznyci.   

Według wstępnych obliczeń zostanie zakupionych 130 towarowych lokomotyw elektrycznych za kwotę 900 mln EUR.  Alstom planuje zaoferować Ukrzaliznyci sprawdzone na szerokim torze lokomotywy Prima T8, które mogą przewozić do 9 tys. ton i poruszać się z prędkością 120 km/h.

Jak poinformowała Ukrzaliznycia, dla odnowienia swojej floty towarowych lokomotyw elektrycznych, przewoźnik planuje zakup co najmniej 50 pojazdów do 2025 r., a do 2033 r. kolejne 265 maszyn. Całkowite zapotrzebowanie do 2033 r. szacowane jest na co najmniej 315 lokomotyw elektrycznych.

Zdjęcie: MIU

Dariusz Kostrzębski

Facebook
Twitter
LinkedIn