Produkcja Stadlera w Ukrainie

10 maja 2021. Ukrzaliznycia i Stadler podpisali memorandum w sprawie ewentualnej lokalizacji produkcji pociągów w Ukrainie, w przypadku uzyskania przez szwajcarską firmę ukraińskiego zamówienia rządowego.

Memorandum w obecności wicepremiera Ołeha Uruskiego i wiceministra infrastruktury Dmitrija Abramowicza podpisali: Ivan Jurik – p.o. prezesa Ukrzaliznyci i Oleksandr Pertsowski, członek arządu i szef pionu pasażerskiego Ukrzaliznyci oraz Petr Christoph Spuler, prezes i dyrektor generalny Stadler CIS AG i Aleksander Luft, dyrektor generalny Stadler CIS AG

– Jesteśmy zainteresowani współpracą z globalnymi producentami taboru kolejowego, którzy sprawdzili się w pracy na innych kolejach na świecie, w tym na szerokotorowych. Potencjalnym partnerem jest Stadler, jeden ze światowych liderów w branży, natomiast naszym głównym życzeniem takiego partnerstwa jest lokalizacja produkcji na terytorium Ukrainy stwierdził Ivan Jurik, p.o. Prezesa Zarządu Ukrzaliznyci.

Pociągi Stadler mogą być wykorzystywane w podmiejskim i regionalnym transporcie pasażerskim, a także w projekcie City Express. W szczególności obie firmy zgodziły się wspólnie rozwijać pasażerski transport kolejowy na Ukrainie w ramach projektu City Express i pracować nad pozyskaniem finansowania.

Ukrzaliznycia i Stadler CIS AG planują zlokalizować produkcję taboru pasażerskiego szwajcarskiej firmy w Ukrainie, w kijowskiej fabryce naprawy wagonów elektrycznych. Specjaliści techniczni Stadlera odwiedzili ją i kilka innych lokalizacji w lutym tego roku. To zdaniem strony ukraińskiej, najlepsza lokalizacja do podjęcia produkcji przez szwajcarskiego partnera.

Na podstawie informacji Centrum Strategii Transportowych opracował Dariusz Kostrzębski.

Facebook
Twitter
LinkedIn