Firma kosmiczna za kosmiczną cenę

5 maja 2021. Wartość firmy kosmicznej Firefly Aerospace Inc., należącej do Ukraińca Maksyma Polakowa przekroczyła 1 miliard USD.

W komunikacie firmy podano, że w zakończonej właśnie rundzie finansowania pozyskano 200 mln USD z venture capitals, co pozwoliło firmie przekroczyć wartość 1 mld USD. Pierwotnie planowano pozyskać jedynie 75 mln USD, ale popyt był większy. Dlatego Noosphere Ventures Polakowa, jako główny inwestor Firefly, sprzedał akcje o wartości ponad 100 mln USD niektórym uczestnikom tej rundy i innym akcjonariuszom, pozostając większościowym akcjonariuszem. W żaden sposób umowa nie wpłynęła na strategiczne zarządzanie i kontrolę firmy.

Po debiucie  rakiety nośnej, Alpha Firefly planuje przyciągnąć dodatkowe 300 mln USD inwestycji do końca 2021 roku.

Według Polakowa, Firefly przechodzi z etapu rozwoju do etapu obsługi komercyjnej i udziału w dodatkowych programach, takich jak dostawa ładunków na Księżyc dla NASA. Konieczne jest więc poszerzenie kręgu inwestorów.

Wcześniej Firefly podpisał kontrakt z NASA w ramach programu Lunar Payload Services o wartości 93,3 mln USD na dostarczenie 10 urządzeń badawczych na powierzchnię Księżyca w 2023 roku za pośrednictwem modułu lądowania Lunar Blue Ghost.

  • Firefly Aerospace Inc. to prywatna firma lotnicza, która świadczy usługi transportu kosmicznego – z niskiej orbity okołoziemskiej na Księżyc. Firefly oferuje start, podróże kosmiczne i lądowanie na Księżycu za pomocą platform Alpha, Beta, SUV i Blue Ghost.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn