W rocznicę o przyszłości

4 maja 2021. „Dziękujemy Polsce za twarde stanowisko dotyczące integralności terytorialnej Ukrainy, jak również za to, że Polska jasno opowiada się za nieuznawaniem aneksji Krymu”- powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą.

Prezydent Ukrainy przybył do Polski na uroczystości 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po zakończeniu oficjalnych państwowych obchodów z udziałem prezydentów Ukrainy, Litwy, Łotwy i Estonii, doszło do spotkania prezydentów Polski i Ukrainy. Z oświadczeń W. Zełenskiego i A. Dudy dla prasy dowiedzieliśmy się, jakie sprawy znalazły się w agendzie spotkania. To bezpieczeństwo Ukrainy, problemy okupowanego przez Rosję Krymu i okupowanych obwodów – donieckiego i ługańskiego. Omawiano znaczenie szczytu Bukareszteńskiej Dziewiątki i szczytu NATO dla bezpieczeństwa regionalnego, w tym Ukrainy.

Podczas spotkania prezydent Zełenski zaprosił prezydenta Dudę na Ukrainę w sierpniu tego roku, na obchody 30. rocznicy odzyskania niepodległości przez Ukrainę. Polski prezydent przyjął to zaproszenie i zadeklarował, że będzie czynił wszystko, aby być obecnym.

Spotkanie bilateralne zostało zwieńczone podpisaniem wspólnej deklaracji o perspektywie europejskiej dla Ukrainy.

Zdjęcie: Kancelaria Prezydenta RP

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn