Trójkąt Lubelski w Donbasie

23 kwietnia 2021. Jak podała na Twitterze Ambasada RP w Kijowie, w trakcie wizyty w strefie przyfrontowej w Donbasie, Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska była, m.in., w Awdijewce i spotkała się z żołnierzami 72. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej. Na zdjęciach widzimy, że Pani Marszałek towarzyszył Ambasador RP w Ukrainie Bartosz Cichocki.

M. Gosiewska przewodniczyła delegacji parlamentarnej Trójkąta Lubelskiego, w skład której weszli Wicemarszałek Sejmu Litwy Paulus Saudargas i Zastępca Przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefańczuk. Parlamentarzystom towarzyszył Wiceminister Obrony Ukrainy Ołeksandr Poliszczuk. Trójkąt Lubelski to format współpracy stworzony przez Ukrainę, Polskę i Litwę, w którym te trzy kraje skupiają się na sprawach obronności, gospodarki, handlu i turystyki.

Delegacja dotarła w pobliże linii frontu, niedaleko Mariupola i miejscowości Szyrokino, położonej obok Doniecka.

„Ukraina jest nie tylko sąsiadem i partnerem gospodarczym, ale także przyjacielem. A teraz najważniejsza jest solidarność z Ukrainą i jej wsparcie. Nie mogę nazwać tego konfliktem, ponieważ trudno przymykać oko na śmierć ludzi – wojskowych i cywilnych, więc jest to wojna. Widziałam, czym jest <<rosyjski świat>>. Miejsce, w którym dzieci powinny się bawić i normalnie mieszkać, zostało zrujnowane. Widziałem to wcześniej w Gruzji, w 2008 roku. Rosja pozostaje taka sama. Zmieniają się tylko nazwiska i przywódcy, ale ich metody pozostają takie same” – powiedziała Małgorzata Gosiewska.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn