Trójkąt Lubelski

28 lipca 2020. Ministrowie spraw zagranicznych RP – Jacek Czaputowicz, Republiki Litewskiej – Linas Linkevičius i Ukrainy – Dmytro Kułeba przeprowadzili 28 lipca w Lublinie rozmowy trójstronne na temat współpracy w ramach UE i NATO oraz wyzwań, jakie niesie aktywność Rosji w regionie.

Podczas spotkania przyjęto wspólną deklarację, w której ministrowie zwrócili uwagę na korzyści płynące z tworzenia więzi politycznych, gospodarczych, naukowych i kulturalnych pomiędzy Polską, Litwą i Ukrainą. Podkreślili także wagę współpracy parlamentarnej i w dziedzinie bezpieczeństwa oraz wskazali na znaczenie kontaktów międzyludzkich i społeczeństwa obywatelskiego.

Ogłoszone zostało Powołanie Trójkąta Lubelskiego – stałej platformy współpracy trójstronnej – w ramach której przewidywane są regularne spotkania ministrów spraw zagranicznych, urzędników MSZ oraz przedstawicieli innych instytucji Polski, Litwy i Ukrainy.

Minister Dmytro Kułeba powiedział, że  utworzenie „Trójkąta Lubelskiego” to zbudowanie „formatu, który będzie ważnym elementem rozwoju i wzmocnienia Europy Środkowej, a także wzmocnienia Ukrainy jako pełnoprawnego członka europejskiej i euroatlantyckiej rodziny narodów.”

Podkreślił znaczenie dotychczasowej współpracy Litwy, Polski i Ukrainy w zakresie bezpieczeństwa, czego wyrazem było utworzenie LITPOLUKRBRIG- wielonarodowej jednostki o zdolnościach brygady, składającej się z komponentów wydzielonych z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich (PL), 80. Brygady Desantowo-Szturmowej (UA) i batalionu ułanów im. Wielkiej Księżnej Biruty (LT). Zdaniem Kułeby „Trójką Lubelski” nie będzie ograniczony do kwestii bezpieczeństwa, będzie również dotyczył gospodarki, handlu, inwestycji, turystyki i infrastruktury. 

DSz

Facebook
Twitter
LinkedIn