14 kwietnia 2021. W Kijowie okres wzmożonego lockdownu przedłużono do 30 kwietnia. Tydzień przestoju transportu publicznego w Kijowie, to strata 3 mln USD.

Piątego kwietnia Kijów stanął w kilometrowych korkach. Władze miasta zezwoliły bowiem na korzystanie z komunikacji miejskiej tylko określonym kategoriom obywateli i tylko za posiadaniem specjalnych przepustek. Rada Miejska Kijowa podkreśliła, że liczba „przepustek” jest ograniczona i zgłoszenia od osób fizycznych nie są przyjmowane. Stąd przesiadki do samochodów osobowych i korki uliczne.

Około pół miliona przepustek otrzymali pracownicy organizacji zapewniających funkcjonowanie kraju i miasta. Jednak w Internecie oferowane są zakupy fałszywych przepustek. Koszt jednej takiej „przepustki” to 200 UAH, a trzy można kupić ze „zniżką” tylko 450 UAH. 

Policja wskazuje, że fałszywe dokumenty są łatwe do wykrycia: prawdziwe przepustki mają odblask, żółtą ramkę wokół herbu Kijowa, który jest w projekcie tego dokumentu. Z drugiej strony powinna znajdować się pieczęć wystawiającej organizacji, a także imię i nazwisko właściciela dokumentu. Inny dokument nie jest prawdziwy.

Podczas briefingu 14 kwietnia, mer Kijowa Witalij Kłyczko poinformował, ponieważ sytuacja epidemiologiczna w stolicy nie poprawia się, podjęto więc decyzję o przedłużeniu wzmożonego lockdownu i obostrzeń na 2 tygodnie, czyli do 30 kwietnia.

Według danych Centrum Zdrowia Publicznego 14 kwietnia w Kijowie zarejestrowano 1457 nowych potwierdzonych przypadków koronawirusa COVID-19. W stolicy potwierdzono łącznie 180 066 przypadków COVID-19. W Ukrainie zarejestrowano 14 553 nowych potwierdzonych przypadków.

OT