W poszukiwaniu lepszej pracy i płacy

25 marca 2021. Wprowadzenie dodatkowych obostrzeń związanych z pandemią poskutkowało wzrostem zainteresowania Ukraińców pracą za granicą.

Według danych uzyskanych podczas badań firm zajmujących się rekrutacją, w lutym 2021 roku Ukraińcy poszukiwali zatrudnienia za zgranicą wakatów ponad 70 tys. razy. 63 proc. badanych – pracowników fizycznych jest gotowych wyjechać do innego regionu Ukrainy lub za granicę w celu podjęcia pracy w systemie zmianowym lub na czas określony.

Kluczowymi powodami motywującymi respondentów do podjęcia tego kroku są:

  • wyższa pensja;
  • oficjalne zatrudnienie;
  • zapewnienie miejsca zamieszkania;
  • dodatek do wynagrodzenia w przypadku pracy w trudnych warunkach;
  • dodatkowe bonusy w postaci biletów na komunikację miejską, wyżywienie, rekreację, pokrywanie kosztów telefonu , Internetu czy ubrania ochronnego.

Jednak 16 proc. respondentów wyraziło obawy co do pracy zmianowej lub na czas określony. Wśród powodów wymieniane są: nieuczciwość pracodawcy, zaniżone wynagrodzenie, nieodpowiednie warunki do pracy i życia.

Eksperci zauważają, że popyt na pracę za granicą rośnie jest a wraz z pojawieniem się kolejnych okresów lockdownu. Największe zapotrzebowanie na ukraińskich pracowników jest w Polsce, Niemczech, Czechach, Litwie i we Włoszech.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn