Kwadratura okrąglaków

19 marca 2021. Ukraina może znieść zakaz importu surowego drewna wyłącznie dla krajów UE po zapewnieniu „przejrzystości na rynku krajowym”.

Jak podaje “Interfax-Ukraina”, Wiceminister Rozwoju Gospodarczego, Handlu i Rolnictwa, Wysoki Przedstawiciel Ukrainy ds. Handlu Taras Kaczka poinformował, że za pół roku planowane jest uchwalenie ustawy w tej sprawie. Jest to projekt ustawy o rynku drewna nr 4197-1. Ma ona ustanowić przejrzyste reguły na rynku krajowym, tak aby nie było warunków do manipulacji hadlowych. Ustawa zapewne zniesie moratorium nana eksport surowego drewna wyłącznie do UE. Według min. Kaczki zależy to także od europejskich regulacji, które mają na celu kontrolę lasów poprzez sprawdzanie importowanego drewna lub produktów z drewna, czy pochodzą z legalnego źródła.

·     W 2015 r. Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła ustawę, która zakazała eksportu drewna i tarcicy w stanie surowym przez 10 lat (okrąglaki drewniane).

·     W styczniu 2020 r. Ukraina i UE utworzyły grupę arbitrażową w celu rozpatrzenia sporu dotyczącego zakazu eksportu okrąglaków przez Ukrainę.

·    Pod koniec 2020 roku grupa orzekła, że Ukraina ma prawo do ograniczenia eksportu drewna w pewnych okolicznościach, ale powinna wkrótce anulować moratorium przyjęte w 2015 roku.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn