Kredyt hipoteczny na 7 procent

17 marca 2021. Ukraińcy zaczęli korzystać z rządowego programu „Przystępny kredyt hipoteczny na 7 procent”. Ukrgasbank jest liderem pod względem ilości udzielonych kredytów.

Państwowy program „Przystępny kredyt hipoteczny na 7 procent” działa w Ukrainie od 1 marca 2021 roku. Program daje szansę osobom o relatywnie niskich dochodach na otrzymanie kredytu na mieszkanie z częściową rekompensatą odsetek przez państwo.

W 2021 roku z programu będzie mogło skorzystać około 5000 rodzin. Planowany portfel kredytów hipotecznych w tym roku to 5 mld UAH.

Przedmiotem hipoteki są mieszkania i domy jednorodzinne (wraz z działką) z rynku pierwotnego i wtórnego oddane do użytku od 2018 roku. Maksymalna wysokość hipoteki wynosi 2 mln UAH, a maksymalna wartość przedmiotu hipoteki nie powinna przekraczać 2,5 mln UAH.

Według Biura Prasowego Funduszu Rozwoju Przedsiębiorczości, na dzień 16 marca 2021 roku w ramach programu Ukraińcy złożyli wnioski o pożyczki na 47,4 mln UAH. Jednocześnie udzielono do tej pory 7,2 mln UAH pożyczek. Najczęstszymi potencjalnymi pożyczkobiorcami są rodziny. Średnia kwota kredytu to 722 tys. UAH.

Więcej wniosków o pożyczki wpłynęło do Ukrgasbanku (w wysokości 27,3 mln UAH). Ten bank jest też liderem pod względem ilości udzielonych pożyczek (3,9 mln UAH).

Na drugim miejscu pod względem liczby udzielonych kredytów w ramach programu jest Globus Bank (2,7 mln UAH), na trzecim – OTP Bank (nieco ponad pół miliona UAH).

Uczestniczące w programie Privatbank i KredoBank jeszcze nie udzieliły kredytów hipotecznych na 7 proc.

W 58 proc. przypadków podpisywane są umowy kredytowe na zakup mieszkania na rynku wtórnym.

Wśród regionów liderem pod względem liczby złożonych wniosków hipotecznych jest obwód kijowski (35 proc.), miasto Kijów (28 proc.) i obwód lwowski (17 proc.).

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn