Kobiety wkraczają do IT

10 marca 2021. W ciągu ostatnich dziewięciu lat liczba kobiet w ukraińskim sektorze IT wzrosła trzykrotnie. Jak wynika z badania GlobalLogic, na początku 2012 r. w tej branży pracowało jedynie 7 proc. kobiet, a w 2021 r. już ponad 22 proc. Liczba specjalistek IT w Ukrainie rośnie średnio o 15 proc. rocznie.

40 proc. kobiet zajmuje stanowiska nietechniczne, związane przede wszystkim z marketingiem, projektowaniem graficznym, analityką biznesową, tłumaczeniami .

W ciągu ostatnich trzech lat liczba kobiet na stanowiskach technicznych wzrosła o 12 proc. i wynosi prawie połowę wszystkich kobiet pracujących w sektorze IT (45 proc.).

Ponadto 33 proc. wszystkich testerów i 8 proc. programistów IT to kobiety.

“Dziedzina IT, zarówno na świecie, jak i w naszym kraju, staje się bardziej zrównoważona pod względem płci. Wynika to z rozwoju całej branży, a także wdrażania polityk różnorodności. Podążamy za światowymi trendami — w naszej firmie pracuje 22,7 proc. kobiet. 25 proc. z nich to programistki, prawie 42 proc. zajmuje się testowaniem, a około 10 proc. to menedżerki, w tym wyższego szczebla” — komentuje Kateryna Gubareva, młodsza wiceprezes GlobalLogic.

W badaniu GlobalLogic zostały wykorzystane otwarte dane z takich źródeł jak Dou, StackOverFlow, a także statystyki wewnętrzne.

TG

Facebook
Twitter
LinkedIn