Sankcje USA wobec Kołomojskiego

8 marca 2021. USA nałożyły sankcje na ukraińskiego oligarchę Ihora Kołomojskiego, jego żonę Irinę, córkę Angelikę i syna Israela Tsviego Kołomojskiego. Oznacza to, że Kołomojski i jego rodzina mają zakaz wjazdu do Stanów Zjednoczonych.

Departament Stanu wyjaśnił, że jako przewodniczący Dniepropietrowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Ukrainy w latach 2014-2015, Kołomojski był zaangażowany w działania korupcyjne i wykorzystywał swe wpływy polityczne dla osobistych korzyści. Sekretarz Stanu Antony Blinken podkreślił o oświadczeniu, że zaniepokojony jest obecnymi działaniami Kołomojskiego, które podważają procesy demokratyczne i instytucje w Ukrainie.

W grudniu 2020 r. Departament Sprawiedliwości USA złożył pozew w sądzie na Florydzie z żądaniem konfiskaty nieruchomości Ihora Kołomojskiego. Zdaniem administracji USA, budynek kupiono za przywłaszczone przez Kołomojskiego fundusze Privatbanku.  

Biuro Prezydenta Ukrainy wydało oświadczenie, w którym podziękowano „międzynarodowym partnerom, w szczególności Stanom Zjednoczonym, za pomoc w walce z oligarchami.” Zadeklarowano, że „dla dobrobytu gospodarczego i integracji euroatlantyckiej, określonej nie tylko w konstytucji, ale (oczekiwanej- red.) przede wszystkim przez społeczeństwo ukraińskie, Ukraina musi przezwyciężyć system, w którym dominują oligarchowie”. Przypomniano, że prezydent Wołodymyr Zełenski „ w ciągu niecałych dwóch lat kadencji zrobił wiele razy więcej dla deoligarchizacji niż którykolwiek z poprzednich prezydentów”.

W czasie kampanii prezydenckiej w 2019  Zełenski przedstawiany był przez konkurentów jako „kandydat Kołojmojskiego”. Wskazywano przez wiele lat związany był ze stacją telewizyjną Kołomojskiego 1+1, w której emitowano popularny kabaret z udziałem Zełenskiego „Kwartał 95”. To w tej stacji aktor- komik Zełenski ogłosił w noc sylwestrową 2018/2019, że będzie startował w wyborach prezydenckich. Pierwszym szefem Biura Prezydenta Ukrainy W. Zełenskiego był Andrij Bohdan, prawnik przez wiele lat związany z Kołomojskim.

Foto: Facebook Ambasady USA w Ukrainie

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn