PrivatBank na tropie 760 mln USD

26 lipca 2020. PrivatBank złożył 21 lipca w sądzie w Delaware pozew przeciwko swym byłym właścicielom. Ihor Kolomoisky i Gennady Bogolyubov mieli “wyprowadzić” 660 mln USD poprzez amerykańską Opitima Group oraz 100 mln USD poprzez inne firmy zarejestrowane w Stanach Zjednoczonych.

W pozwie wskazano, że obaj biznesmani nabyli różne aktywa w USA za setki milionów dolarów, w szczególności w branży nieruchomości i stalowej. Zakupy sfinansowane były dzięki fikcyjnym pożyczkom, udzielonym przez PrivatBank różnym firmom kontrolowanym przez samych oligarchów. Ponadto, jak twierdzi bank, fundusze te zostały wyprane w Stanach Zjednoczonych w wyniku skomplikowanego systemu oszustw.

PrivatBank złożył pierwszy pozew w Delaware w maju 2019 roku, oskarżając byłych właścicieli o „wypranie” 623 milionów USD w Stanach Zjednoczonych. Ta sprawa jest nadal w toku.

PrivatBank znajduje się w centrum sporów między Narodowym Bankiem Ukrainy a Ihorem Kolomoiskym, jednym z najbardziej wpływowych ukraińskich oligarchów.

Bank centralny Ukrainy oskarża I. Kolomoiskyego i g. Bogolyubowa o wykorzystywanie PrivatBanku jako osobistej „świnki- skarbonki” i wskazuje, że ponad 90 procent kredytów udzielonych przez bank w czasie, kiedy byli jego właścicielami, trafiło do ich osobistego majątku oraz do osób i struktur z nimi związanych.

Red.

Facebook
Twitter
LinkedIn