Banki o znaczeniu systemowym

2 marca 2021. Narodowy Bank Ukrainy (NBU) zaktualizował listę banków o znaczeniu systemowym. Jest na niej 13 banków – wśród nich nie ma tym razem KredoBanku, który był na poprzedniej liście.

Jacek Szugajew, Prezes Zarządu KredoBank S.A. skomentował specjalnie dla eDialog:

„Zgodnie z rozporządzeniami w sprawie procedury określania banków o znaczeniu systemowym, Narodowy Bank Ukrainy wskazuje banki o znaczeniu systemowym na podstawie obliczenia kilku wskaźników charakteryzujących wielkość banku, stopień stosunków finansowych i kierunków działalności. W 2019 i 2020 r. KredoBank został sklasyfikowany jako systemowo ważny pod względem stosunku wielkości depozytów ludności w banku, gwarantowanych przez Fundusz Gwarancji Depozytów, do całkowitej wielkości takich depozytów w systemie bankowym.

Zgodnie z wynikami z 2020 roku – pomimo wzrostu wolumenu gwarantowanych depozytów ludności z 4,3 mld UAH na początku roku do 4,7 mld UAH na dzień 1 stycznia 2021 roku – w stosunku do całkowitej wielkości depozytów w sektorze, wskaźnik ten nie wystarczył, aby w tym roku uznać KredoBank jako systemowo ważny.

Kredobank zawsze przestrzegał i przestrzegał wszystkich norm ekonomicznych i wymogów regulacyjnych, niezależnie od statusu nadanego przez NBU”.

Narodowy Bank Ukrainy wskazał następujące banki systemowo ważne: A-Bank, Alfa-Bank, OTP Bank, OszczadbankSA, Piwdennyj, PrivatBank, PUMB, Raiffeisen Bank Aval, Tackombank, Ukrgasbank, Ukreximbank, UKRSIBBANK, Universal Bank.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn