Kwarantanna do końca kwietnia

18 lutego 2021. Gabinet Ministrów przedłużył obowiązywanie kwarantanny do końca kwietnia. Jednocześnie od środy, 24 lutego wprowadza się cztery stopnie zagrożenia epidemią. Na niektórych terenach ograniczenia mogą zostać złagodzone. Wyjściowo cały kraj będzie żółtą strefą.

W tej strefie można będzie:

  • organizować imprezy kulturalne i sportowe, (jedna osoba musi mieć do dyspozycji co najmniej 4 m kw., sale, trybuny mogą być wypełnione w połowie),
  • uczestniczyć w szkoleniach w grupach nie większych niż 20 osób,
  • organizować mecze piłkarskie z widzami, ale z ograniczeniem ich liczby,
  • prowadzić restauracje, bary i inne lokale gastronomiczne do godz. 24 (wcześniej do 23),
  • korzystać z basenów, sala gimnastycznych i centrów fitness przy zwiększonej liczbie osób w stosunku do wcześniejszego okresu.

Strefa pomarańczowa oznacza możliwe pogorszenie się sytuacji. Nie przewiduje się dodatkowych ograniczeń na poziomie państwowym, ale sygnalizuje niebezpieczeństwo zbliżenia się do strefy czerwonej.

Strefa czerwona zakłada wprowadzenie restrykcyjnych ograniczeń, które obowiązywały podczas styczniowego lockdownu: zamknięte galerie handlowe, targowiska, punkty gastronomiczne, kina, teatry, placówki edukacyjne (z wyjątkiem przedszkoli i szkół podstawowych), siłownie, baseny itp.

Ukraina zajmuje obecnie 34. miejsce w Europie pod względem liczby przypadków śmiertelnych na COVID-19 w przeliczeniu na milion mieszkańców. W Wielkiej Brytanii współczynnik przypadków śmiertelnych jest trzykrotnie wyższy, a we Francji – dwukrotnie.

  • 18 lutego w Ukrainie zarejestrowano 6 237 nowych potwierdzonych przypadków koronawirusa (w tym 413 dzieci i 276 pracowników służby zdrowia). Liczba chorych wynosi 128 169 osób.
  • W marcu-kwietniu 2020 roku w Ukrainie obowiązywał lockdown, latem – kwarantanna ze strefami, w listopadzie – „kwarantannę weekendowa” (od 14 do 30 listopada), a w styczniu 2021 roku – zaostrzona kwarantanna od 8 do 24 stycznia.
  • Według Ministerstwa Zdrowia dwa ostatnie środki zahamowały rozprzestrzenianie się epidemii.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn