Opodatkowania internetowych gigantów w Ukrainie

17 lutego 2021. Facebook, Google, Netflix zapłacą podatek od wartości dodanej za dostarczane usługi w Ukrainie. Zmiany będą wprowadzone w najbliższym czasie. Czy będzie to miało wpływ na wzrost cen usług?

Poinformował o tym deputowany rządzącej partii Sługa Ludu i przewodniczący parlamentarnej komisji ds. finansów, podatków i polityki celnej Danyło Hetmantsev podczas wywiadu dla serwisu Hromadske. Obecnie w parlamencie Ukrainy trwają prace nad projektem ustawy, która opodatkuje elektroniczne usługi globalnych firm technologicznych.

Polityk zaznaczył, że bezprecedensowa jest sytuacja, gdy krajowe – ukraińskie firmy, które oferują podobne usługi, są zobligowane do płacenia podatku. Natomiast firmy zagraniczne nie muszą go płacić . Ustawa proponuje rozwiązanie tego problemu. Ukraiński rząd nie wprowadza jednak nowego podatku – globalni giganci technologiczni zapłacą podatek od wartości dodanej za usługi elektroniczne dostarczane ukraińskim użytkownikom. Może to wpłynąć na wzrost cen niektórych usług.Obecnie podatek od wartości dodanej w Ukrainie wynosi 20 proc. W wyniku wprowadzenia podatku VAT od usług reklamowych Skarb Państwa dodatkowo otrzyma trzy miliardy UAH rocznie.

Deputowany Danyło Hetmantsev zauważył, że w obecnie w ukraińskim ustawodawstwie nie przewidziano możliwości zobowiązania technologicznych gigantów do płacenia tego podatku. Jednakże ukraińscy politycy prowadzą z nimi rozmowy i wiedzą już, że Facebook wyraził gotowość płacenia przyszłych należności podatkowych.

  • Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie rozwiązań, które mają ułatwić płacenie podatku przez globalne technologiczne firmy: możliwość opłaty w obcej walucie, komunikacja z pracownikami z urzędu skarbowego w języku angielskim, załatwianie wszystkich spraw z tym związanych na odległość, rejestracja przez wirtualny pokój.

 Maria Pruntseva

Facebook
Twitter
LinkedIn