Komisja na przełomie marca i kwietnia

8 lutego 2021. Posiedzenie Polsko- Ukraińskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej odbędzie się w Kijowie, w dniach 31 marca – 1 kwietnia 2021 roku. Informację tę podano na Rządowym Portalu organów władzy wykonawczej Ukrainy.

Komentując warszawskie rozmowy wicepremier Reznikow powiedział agencji Ukrinform: „ogólny ton i atmosfera negocjacji była ciepła, przyjazna i solidarna wobec Ukrainy. Zwracam uwagę, że wszyscy, których spotkałem, wyraźnie wyrazili poparcie dla Ukrainy w walce z agresją rosyjską, przywróceniem integralności terytorialnej i suwerenności naszego państwa. Miło powiedzieć, że w Warszawie panuje absolutne zrozumienie, że istnieje konflikt pomiędzy Rosją a Ukrainą – w Donbasie trwają akcje wojskowe, trwa okupacja Krymu. Nie ma innego wyjaśnienia w Polsce. To dla nas bardzo ważny sygnał, szczególnie w kontekście tego, że za rok Polska będzie kierować OBWE”.

W oficjalnym komunikacie rządu Ukrainy po roboczej wizycie Wicepremiera, Ministra Reintegracji Tymczasowo Okupowanych Terytoriów Ukrainy Ołeksija Reznikowa w Polsce opisano jego spotkania i rozmowy.

  • Podczas spotkania z Wicemarszałek Sejmu Małgorzatą Gosiewską wicepremier Reznikow wręczył jej Order Księżnej Olgi III stopnia, przyznany przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. W sierpniu 2020 r. z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy prezydent Zełenski nadał wysokie odznaczenia państwowe Małgorzacie Gosiewskiej i Ryszardowi Terleckiemu na znak wdzięczności za konsekwentne wsparcie Ukrainy i za zasługi na rzecz wzmacniania relacji ukraińsko-polskich. Jak podał na Facebooku Jurij Banachiewicz, korespondent Ukrinform w Warszawie, po rozmowach z wicemarszałek Gosiewską „kancelaria wicepremiera zaapelowała do partnerów międzynarodowych Ukrainy o udzielenie wsparcia finansowego krymsko-tatarskiemu kanałowi telewizyjnemu ATR”.
  • Spotkanie z Wicepremierem, Ministrem Rozwoju, Pracy i Technologii Jarosławem Gowinem objęło szeroki zakres spraw gospodarczych i społecznych, o czym już informowaliśmy na portalu. Warto dodać, że zaplanowano spotkanie szefów organów celnych i granicznych obu krajów. Zostaną też podjęte prace nad międzyrządową umową chroniącą prawa socjalne Ukraińców w Polsce.
  • Spotkania w Kancelarii Prezydenta RP z Szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawłem Solochem i sekretarzem stanu Krzysztofem Szczerskim dotyczyły współpracy bezpieczeństwa regionalnego i konsekwencji politycznych, gospodarczych oraz ekologicznych rosyjskiej agresji w Donbasie. W 2021 roku spodziewanych jest kilka spotkań na szczeblu prezydenckim.
  • Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau podczas spotkania z wicepremierem Reznikowem zadeklarował, że „konflikt rosyjsko-ukraiński będzie jednym z głównych tematów polskiego przewodnictwa w OBWE w 2022 roku”. Rozmówcy zwrócili też uwagę na korzyści wynikające ze współpracy w formacie Trójkąta Lubelskiego.
  • W rządowym komunikacie wymieniono też spotkanie wicepremiera Reznikowa z Prezesem Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej Jackiem Piechotą , wskazując na możliwość wspólnych projektów skierowanych na rozwój obwodu ługańskiego i donieckiego.

Natomiast na Fecebooku Ambasady Ukrainy w Warszawie odnotowano spotkanie wicepremiera Reznikowa z ekspertami Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn