Test zwalnia z kwarantanny

25 stycznia 2021. Od soboty, 23 stycznia, z obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy z Polską zwolnione są osoby posiadające negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku COVID-19. Odpowiednie rozporządzenie Rady Ministrów ukazało się w Dzienniku Ustaw w dniu 22 stycznia 2021 r.

Warunkiem zwolnienia z kwarantanny jest przedstawienie funkcjonariuszowi Straży Granicznej negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku COVID-19 w języku polskim lub w języku angielskim. Test diagnostyczny musi zostać wykonany w okresie 48 godzin przed przekroczeniem granicy, licząc od momentu wyniku tego testu.

Przy tym w rozporządzeniu nie został określony rodzaj testu ani wymagania do akredytacji laboratorium wykonujących badanie.  

Przypomnijmy, że wjeżdżając do Ukrainy z czerwonej strefy (Polska jest do niej zaliczana), podróżujący mogą uniknąć konieczności odbywania kwarantanny jeśli przedstawią negatywny wynik testu w kierunku COVID-19, przeprowadzonego metodą PCR w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy lub po wjeździe na terytorium Ukrainy.

Aktualne informacje dot. przekroczenia granicy z Polską można sprawdzić na stronie Straży Granicznej.

TG

Facebook
Twitter
LinkedIn