Ukraińcy nie chcą się szczepić

22 stycznia 2021. Aż 52 proc. obywateli Ukrainy nie jest gotowych do zaszczepienia się przeciwko COVID-19, nawet bezpłatnie. Jeszcze w listopadzie poziom zaufania do programu darmowych szczepień był wyższy.

Świadczą o tym wyniki ankiety przeprowadzonej przez Grupę Socjologiczną „Rating” w dniach 14-16 stycznia 2021 r.

  • W przypadku, gdy szczepionka będzie dostępna w aptekach, chęć zaszczepienia się zgłasza 39 proc. respondentów.
  • W porównaniu z końcem listopada 2020 r. zaufanie do bezpłatnych szczepień spadło aż o 12 proc. – z 55 proc. do 43 proc. Natomiast liczba osób chętnych do zaszczepienia odpłatnie nieco wzrosła (z 35 proc. do 39 proc.).
  • Przeciwników szczepień jest więcej wśród osób w wieku 30-49 lat, kobiet, mieszkańców małych miejscowości oraz respondentów, którzy deklarowali, że nie boją się zachorować.

Pełne wyniki ankiety są dostępne na stronie ratinggroup.ua.

Do tej pory jedynym ukraińskim kontraktem na zakup szczepionki jest umowa pomiędzy Ministerstwem Ochrony Zdrowia Ukrainy a SinoVac Biotech na dostawę 1,9 mln dawek chińskiej szczepionki.

Ponadto w ramach globalnego międzynarodowego programu Covax Ukraina dostanie 16 milionów dawek różnych szczepionek. Dostawy tej szczepionki spodziewane są jednak nie wcześniej niż w maju 2021 r.

Ukraiński budżet na rok 2021 przewiduje przeznaczenie 2,6 mld UAH na szczepienia ludności. W czwartek Bank Światowy poinformował, że przeznaczy pomoc dla Ukrainy w wysokości 2, 5 mld UAH na zakup szczepionek przeciwko koronawirusowi.

TG

Facebook
Twitter
LinkedIn