Dobra zmiana dla Ukrainy

21 stycznia 2021. Prezydent Wołodymyr Zełenski napisał na Twitterze: „Oglądam inaugurację nowego prezydenta USA w nowym biurze przy ulicy Bankowej. Chętnie powitam Joe Bidena w dobrze znanym Kijowie. Jestem pewien, że nasze stosunki zostaną wzmocnione”.

Rzeczywiście Joe Biden zna Ukrainę – odwiedził ją sześć razy w ciągu ośmiu lat, pełniąc rolę wiceprezydenta w administracji Baracka Obamy. Przez cały ten czas  opowiadał się za wspieraniem wysiłku Ukraińców w kierunku refom  i zwalczania korupcji.

Prezes Amerykańskiej Izby Handlowej w Ukrainie Andy Hander pisze na blogu UkraineAlert, firmowanym przez Atlantic Council, o nadziejach, jakie Ukraina może wiązać z prezydenturą Joe Bidena. Sugeruje, że głównymi priorytetami polityki administracji Bidena powinno być powstrzymanie rosyjskiej agresji, ograniczenie korupcji i powstrzymanie oligarchów.

Hander wskazuje na geopolityczną rolę Ukrainy. Pisze : „W tym roku mijają trzy dekady od ogłoszenia przez Ukrainę niepodległości i od upadku Związku Radzieckiego. Zdaniem prezydenta Rosji Władimira Putina upadek ZSRR był największą tragedią geopolityczną XX wieku. Rosja nadal stara się odwrócić werdykt z 1991 roku i kategorycznie odrzuca wizję szczęśliwej i demokratycznej Ukrainy, która nie znajduje się już w strefie wpływów Kremla.” Ukraina jest dysfunkcjonalna wobec interesów Kremla, który nie uznaje obecności w regionie postsowieckim kraju, który przechodzi od autorytaryzmu do demokracji. Stąd wojna hybrydowa trwająca od 2014 roku.

Szef amerykańskiej izby nie maluje „kolorowego” obrazu Ukrainy. Pisze, że „transformacja Ukrainy jest prawdopodobnie od dawna spóźniona. Ukraina nie jest biednym krajem, ale jej mieszkańcy należą do najbiedniejszych w Europie. Po dziesięcioleciach niegospodarności rządu i kumoterstwa, miliony Ukraińców opuściły swoją ojczyznę i wyjechały do pracy za granicą. Bezpośrednie inwestycje zagraniczne pozostają żałośnie niskie.”

Tym niemniej, zdaniem Andy Hardera „istnieje wiele powodów do optymizmu w sprawie przyszłości Ukrainy. W ciągu ostatnich trzydziestu lat wiele amerykańskich i międzynarodowych firm odniosło sukces w Ukrainie. Kultowe marki, takie jak ciasteczka Oreo, ekspresy do kawy Nespresso, części samochodowe Mercedes, BMW i Volvo, a nawet koła w londyńskich pociągach metra są wykonane na Ukrainie. Ukraińskie firmy informatyczne są konkurencyjne na całym świecie, natomiast ten kraj jest gospodarzem centrów badawczo-rozwojowych dla wielu wiodących światowych marek technologicznych. Nawet w dzisiejszym trudnym środowisku jest możliwe, aby rozwijać się na Ukrainie.”

Zapowiada się więc nowy początek w relacjach amerykańsko-ukraińskich.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn