Kto zbuduje Eurail?

19 stycznia 2021. Ukrzaliznycia planuje budowę szybkiego połączenia między Kijowem, Charkowem, Lwowem i Odessą o przewidywanej prędkości pociągów do 300-350 km/h.

Według Zarządu Ukrzaliznyci (UZ) obecnie trwają dyskusje na temat szczegółów przedsięwzięcia i jego uczestników. Niezbędny jest inwestor zainteresowany podejściem koncesyjnym.

Minister infrastruktury Władysław Kryklij powiedział niedawno, że w 2021 roku powinny rozpocząć się przygotowania do budowy kolei Eurail (1435 mm), która uruchomi pociągi dużych prędkości wewnątrz kraju i w pełni zintegruje ukraińską sieć kolejową z europejską.

Zakończenie prac, jeśli starczy funduszy, planowane jest w 2025 r. Eurail obejmie najpopularniejsze trasy – między Kijowem, Lwowem, Odessą i Charkowem.

Należy zauważyć, że budowa kolei Eurail w Ukrainie jest dyskutowana od ponad 10 lat. Europejskie firmy i banki są gotowe do przyłączenia się do projektu, ale budowa jeszcze się nie rozpoczęła. Według zeszłorocznego Atlasu Inwestycyjnego Ukrainy, opublikowanego przez Gabinet Ministrów, do końca 2021 r. ma powstać kolej Eurail ze Lwowa (stacja Skniłów) do granicy z Polską (stacja Mościska).

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn