Niektóre towary – tylko z dostawą

5 stycznia 2020. Od 8 stycznia w sklepach i supermarketach nie będzie można kupić niektórych towarów codziennego użytku. Te produkty będą dostępne tylko z dostawą do zamawiającego.

Lockdown w Ukrainie będzie obowiązywać od 8 do 24 stycznia. Oprócz ograniczeń w pracy instytucji publicznych Ukraińcy będą musieli zmierzyć się z szeregiem ograniczeń w handlu.

Tak więc wprowadzany od 8 stycznia zakaz handlu nie obejmuje: żywności, leków i produktów leczniczych, środków higieny, komunikacji, leków i pasz weterynaryjnych, nasion i środków ochrony roślin. Wszystkie inne produkty będzie można zamówić tylko łącznie z dostawą.

Zakaz dotyczy nie tylko wyspecjalizowanych sklepów, ale także supermarketów, w których nie będzie można kupić chemii gospodarczej i narzędzi, ubrań, gazet, żarówek, baterii, artykułów edukacyjnych dla dzieci itp.

Zdaniem firm-członków Amerykańskiej Izby Handlowej w Ukrainie taka decyzja ogranicza prawa konsumentów i może wywołać konflikty w sklepach, ponieważ właściciele będą musieli zamknąć niektóre działy.

Zaproponowane przez rząd ograniczenia spowodują trudności w zaspokojeniu podstawowych potrzeb ludności w warunkach kwarantanny oraz przyniosą dodatkowe straty dla biznesu.

Przypomnijmy, 9 grudnia 2020 roku rząd podjął decyzję o zaostrzeniu restrykcji w styczniu. Ogólnoukrainska kwarantanna, która miała obowiązywać do końca roku, została przedłużona przez Radę Ministrów do 28 lutego. Stan wyjątkowy został również przedłużony do końca zimy.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn