Sądy głównym problemem biznesu

4 stycznia 2021. Bartosz Cichocki, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Ukrainie, podzielił się z niezależnym portalem biznesowym Mind.ua swoimi przemyśleniami na temat klimatu biznesowego Ukrainy.

Rozmowa dotyczyła głównie sytuacji polskiego biznesu w Ukrainie, problemów, z którymi borykają się inwestorzy, a także perspektyw rozwoju gospodarczego kraju.

„Sytuacja inwestorów zagranicznych w Ukrainie jest bardzo skomplikowana, ponieważ nie czują się chronieni. Głównym problemem jest system sądowy, który działa według nieprzejrzystych standardów”, – powiedział ambasador.

Inne czynniki, które negatywnie wpływają na klimat biznesowy Ukrainy, według ambasadora to:

  • wzrost protekcjonizmu i lobbing interesów biznesowych poszczególnych firm;
  • nieuczciwa konkurencja w zamówieniach publicznych, gdy ponad 50 proc. przetargów wygrywają trzy firmy;
  • trudności przy współpracy z urzędem celnym i ograniczenie importu różnych grup produktów;
  • niestabilność przepisów i brak konsultacji z przedstawicielami biznesu w sprawie zmian ustawodawstwa;
  • migracja zarobkowa utrudniająca znalezienie wykwalifikowanych pracowników dla polskich zakładów działających w Ukrainie.

Pomimo występujących problemów, Ambasador Cichocki pozytywnie ocenia perspektywy inwestowania w Ukrainie: „Niewątpliwie polskie firmy mają potencjał, aby zwiększyć swoją obecność w Ukrainie: są ciekawe propozycje w sektorze komunalnym, infrastruktury, eko-energetyki. Mimo wszystko mamy nadzieję na najlepsze jutro”.

W ocenie ekspertów Banku Światowego, aby gospodarka kraju osiągnęła poziom Polski, Ukraina potrzebuje jeszcze 50 lat. Bartosz Cichocki uważa, że problem polega na tym, że w Ukrainie bogactwo osobiste jest ważniejsze od państwowego. Ponadto rozwój gospodarczy jest blokowany przez szarą strefę i korupcję. „Pomagaliśmy w tworzeniu w Ukrainie instytucji antykorupcyjnych (w szczególności Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy), ale na razie turbulencja pozostaje. Ustawodawstwo Ukrainy jest dobre, ale jego zastosowanie to już inna historia”, – powiedział ambasador.

Pełny tekst wywiadu można przeczytać na stronie portalu biznesowego Mind.ua.

TG

Facebook
Twitter
LinkedIn