Ukrzaliznycia – tylko działalność podstawowa

17 grudnia 2020. Ukrzaliznicia zakwalifikowała swoje zakłady naprawy lokomotyw i wagonów do aktywów niezwiązanych z podstawową działalnością. W związku z tym rozważa możliwość ich sprzedaży, dzierżawy, koncesji lub przekazania na własność państwową lub gminną.

Do podstawowych aktywów, których nie można wydzielić, należą infrastruktura kolejowa, tabor, systemy sygnalizacji i sterowania ruchem pociągów.

Dniepropietrowska Fabryka Napraw Lokomotyw Spalinowych, Zakład Naprawy Lokomotyw Elektrycznych w Zaporożu, Zakład Naprawy Lokomotyw we Lwowie, Zakład Naprawy  Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych w Kijowie są wymieniane wśród aktywów, których pozbycie się jest rozważane przez Ukrzaliznycię. Na liście znajdują się również zakłady naprawy wagonów: Darnicki, Stryjski, Paniutinski. Ponadto do sprzedaży mogą być przeznaczone zakłady produkcji podkładów żelbetowych Starokonstantinowski i Korostenski, kamieniołomy tłucznia, Kijowskie Zakłady Elektrotechniczne „Transsignal”.

Zdaniem Irakli Ezugbaja, dyrektor ds. Handlu i Logistyki w Ukrzaliznycii głównym celem optymalizacji aktywów niezwiązanych z podstawową działalnością jest zmniejszenie obciążenia budżetu UZ. Według niego wszystko, co nie jest związane z infrastrukturą kolejową, taborem i spedycją, jest uważane za niezwiązane z podstawową działalnością. Wyjątkiem są pozycje, w których istnieje ryzyko monopolizacji usług lub produktów otrzymywanych przez UZ.

„W wyniku optymalizacji tylko w 2021 roku spodziewamy się dodatkowych dochodów w wysokości 5 miliardów hrywien” podkreślił Ezugbaja.

Wcześniej zarząd Kolei Ukraińskich oświadczył, że planuje przekształcić przewoźnika w zwartą spółkę i pozbyć się aktywów niezwiązanych z podstawową działalnością, w szczególności służb bezpieczeństwa, szpitali i kamieniołomów.

Dariusz Kostrzębski

Facebook
Twitter
LinkedIn