Prywatne lokomotywy na kolejowych trasach

17 grudnia 2020.W ramach wprowadzenia rządowego projektu pilotażowego, który ma umożliwić prywatnym lokomotywom kursowanie na oddzielnych trasach kolei publicznych, Ukrzaliznycia podpisała pierwszą umowę na udział w tym projekcie.

Umowa z pierwszym partnerem – spółką Ukraińskie Zakłady Lokomotywowe została podpisana 16 grudnia. Spółka została dopuszczona do udziału w projekcie na podstawie zarządzeń Ministerstwa Infrastruktury nr 540 i nr 791, które określiły również odcinki kolei publicznych, na których spółka rozpocznie realizację projektu.

Na podstawie doświadczeń związanych z wykonaniem tej umowy zostanie podjęta decyzja o kolejnych etapach projektu dopuszczenia prywatnych przewoźników do pracy na ukraińskich torach kolejowych.

Ukrzaliznycia wypracowała porozumienie w sprawie dopuszczenia prywatnych lokomotyw do ruchu na niektórych trasach kolei publicznych, które 26 listopada br. zostało zatwierdzone decyzją zarządu spółki. To jest ważny krok w przygotowaniach do otwarcia rynku kolejowego, które powinno zostać przeprowadzone zgodnie z układem stowarzyszeniowym z UE.

Na podstawie informacji prasowej Ukrzaliznyci

Opracował:Dariusz Kostrzębski

Facebook
Twitter
LinkedIn