Wzmocnienie sił morskich

14 grudnia 2020. Marynarka Wojenna dostanie w 2021 roku siedem okrętów, kompleks bezzałogowych statków powietrznych Bayraktar oraz pierwszą dywizję rakietową „Neptun”. O planach na przyszły rok powiedział Oleksii Niezhpapa – dowódca marynarki wojennej Ukrainy.

W tym roku zlecono naprawę 12 okrętów wojennych i łodzi. Ponadto otrzymano kolejny okręt pancerny typu „MBAK”, który jako pierwszy został wyposażony w sonarową stację antysabotażową Cerberus produkcji niemieckiej firmy Atlas Elektronik. Obecnie w budowie dla Marynarki Wojennej znajdują się m.in. mała pancerna łódź artyleryjska, desantowa łódź szturmowa „Centaur” oraz radiowo-techniczny okręt rozpoznawczy „Laguna”.

Ponadto marynarka  otrzyma łodzie straży przybrzeżnej Stanów Zjednoczonych: USCGC Ocracoke (WPB-1307), Waszyngton (WPB-1331) i Kiska (WPB-1336). Dostarczenie pierwszych dwóch maszyn jest planowane na maj przyszłego roku. Z kolei w 2022 roku powinna nadejść pierwsza partia amerykańskich łodzi patrolowych Mark VI. Warto też przypomnieć o kontrakcie zawartym z Wielką Brytanią, w ramach którego planowana jest wspólna produkcja i zakup 8 łodzi rakietowych o łącznej wartości ponad 1,2 mld USD.

Wcześniej Rusłan Chomczak – dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy anonsował zakup 5 nowych Bayraktar TB2, które mają być używane do ochrony wybrzeża. W przyszłym roku marynarka wojenna dostanie również 60 nowych transporterów opancerzonych BTR-4 w specjalnej wersji morskiej. Ogółem Siły Zbrojne wzbogacą się w następnym roku o 77 maszyn typu BTR-4.

Dodatkowo Andrij Taran – Minister Obrony Ukrainy zaznaczył, że w przyszłym roku Ukraina ma zamiar dołączyć się do operacji NATO – „Sea Guardian” na Morzu Śródziemnym. Udział w tej operacji wezmą dwie łodzi typu „Island” otrzymane od Stanów Zjednoczonych w ramach pakietu pomocy wojennej. Natomiast w 2023 roku planowane jest także zaangażowanie w tę operację flagowego okrętu „Hetman Sahajdaczny”.

Valentyn Honcharenko

Facebook
Twitter
LinkedIn