Pomoc dla przedsiębiorców i … lock down

8 grudnia 2020. Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał ustawy, które mają pomóc przedsiębiorcom i obywatelom w czasie pandemii koronawirusa. Chodzi m.in. o jednorazową pomoc finansową. Jednocześnie trzeba się liczyć z całkowitym lockdownem.

Podpisane akty to:

  • Ustawa „O wsparciu społecznym ubezpieczonych i podmiotów gospodarczych na okres obowiązywania restrykcyjnych środków przeciwepidemicznych (…).
  • Ustawa „O zmianach w Kodeksie podatkowym Ukrainy i innych ustawach Ukrainy dotyczących pomocy społecznej dla podatników na okres obowiązywania restrykcyjnych środków przeciwepidemicznych (…)
  • Ustawa „O zmianie art. 28 ustawy Ukrainy „O budżecie państwa Ukrainy na rok 2020”.

Przepisy te wprowadzają szereg rozwiązań wspierających ludność w okresie kwarantanny. W szczególności – umorzenie części długów, jednorazową pomoc finansową, „wakacje podatkowe” i inne.

Inicjatywy legislacyjne zostały przyjęte przez Radę Najwyższą 4 grudnia 2020 r. Jednocześnie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że w grudniu w kraju nie będzie całkowitego lockdownu z powodu pandemii. Decyzja o takim rozwiązaniu w styczniu zostanie podjęta w najbliższym czasie, i dodał, że „bardzo trudno będzie go uniknąć”.

Łącznie na Ukrainie wykryto 832758 przypadków koronawirusa. Od początku pandemii zmarło 13928 osób. W ciągu ostatnich 24 godzin zarejestrowano 10811 nowych przypadków. Liczba wyzdrowiałych osiągnęła 436564.

O sprawach pomocy dla przedsiębiorców pisaliśmy już wcześniej:

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn