Weekendowy lockdown i gospodarka

2 grudnia 2020. W Ukrainie od weekendu 14-15 listopada obowiązuje tzw. weekendowy lockdown. Zastępca prezesa Narodowego Banku Ukrainy Dmitrij Sołogub poinformował, że w listopadzie z powodu tych ograniczeń Ukraina straciła około 0,2 proc. PKB, czyli około 300 milionów USD.

Ograniczenia działalności gospodarczej w listopadowe weekendy obowiązywały od północy z piątku na sobotę do północy z niedzieli na poniedziałek. Obejmowały:

– przyjmowanie gości przez placówki gastronomiczne (restauracje, kawiarnie, bary itp.);

– przyjmowanie gości przez centra handlowo-rozrywkowe i inne obiekty rozrywkowe;

 – handel.

Przedłużenie weekendowego lockdownu  na grudzień będzie oznaczało zmniejszenie tegorocznego PKB o 0,4 proc. W konsekwencji PKB w całym 2020 roku może spaść o 5-6 proc., podczas gdy wcześniejsze prognozy banku centralnego (NBU) wskazywały na 4-5 proc. spadek PKB.

„Wciąż jest wiele niewiadomych. W trzecim kwartale odnotowaliśmy bardzo poważną poprawę nastrojów konsumentów. Było to zauważalne w turystyce, zakupach nowych samochodów, rynku nieruchomości, handlu detalicznego” – powiedział Sołogub.

NBU spodziewa się, że rok 2021 w Ukrainie i na świecie przejdzie pod znakiem ożywienia gospodarczego. Dlatego NBU prognozuje, że PKB Ukrainy w 2021 r. wzrośnie o  4,2 proc.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn