Spór o kolor Ukrzaliznyci

30 listopada 2020. Ukrzaliznycia zdecydowała się pomalować nowe i naprawione wagony na niebiesko zamiast na biało, tak jak to było do niedawna.

Informując, że firma kontynuuje naprawę floty wagonów osobowych, instalując w nich gniazda USB, kamery wideo, półki na telefony, Władimir Żhmak – prezes zarządu Ukrzaliznycy powiedział: „Po konsultacji z konduktorami zdecydowaliśmy się zmienić kolorystykę wagonów: jasne tło – na ciemne. Nowe kolory – nie tylko piękne, ale i praktyczne”.

Komentując wypowiedź Żhmaka, wiceminister finansów Ukrainy Ołeksandr Kawa napisał na swoim Facebooku, że inicjatywy poszczególnych pracowników obsługi pasażerskiej, mające na celu przywrócenie ciemnych kolorów, są podyktowane wyłącznie niechęcią do utrzymywania wagonów w czystości. A w naszych warunkach pogodowych jasne kolory również oszczędzają energię, gdyż latem wagony nie nagrzewają się tak bardzo z zewnątrz i zmniejszają się w ten sposób koszty obniżenia temperatury w ich wnętrzu”.

„Tego zadania nie da się rozwiązać przez przemalowanie, a jedynie poprzez twardą restrukturyzację całego systemu, co właśnie robimy” – napisał w odpowiedzi szef Oddziału Pasażerskiego – członek zarządu Ukrzaliznycy Ołeksandr Percowski. „Po prostu pytamy pasażerów i konduktorów, jakiego koloru używać dalej. Nikt nie zamierza niczego przemalowywać celowo, malowanie jest częścią pewnych rodzajów napraw” – dodał w komentarzu.

Jesienią 2018 roku Ukrzaliznycia  przeprowadziła rebranding. Zaprezentowano zaktualizowany logotyp firmy, a także zapowiedziano, że nowe i zmodernizowane wagony osobowe będą pomalowane w barwach „białej ostrygi”, a towarowe w kolorze „indygo”. Pierwszym pociągiem, którego wagony pomalowano na biało, był pociąg „Cztery Stolice”, a pierwszym w kolorze „białej ostrygi” był pociąg Kijów-Lisiczansk.

Na podstawie informacji Centrum Strategii Transportowych opracował Dariusz Kostrzębski

.

Facebook
Twitter
LinkedIn