23 listopada 2020. W Ukrainie oficjalnie zarejestrowano trzy produkty z chronionym oznaczeniem lokalnego pochodzenia – bryndzę huculską z mleka krowiego, bryndzę huculską z owczego mleka i czereśnię melitopolską. Wiele innych nazw oczekuje na rejestrację w 2021 roku.
Podczas Forum „Kreatywna Ukraina” Wiceminister Rozwoju Gospodarczego, Handlu i Rolnictwa Ołeksandr Romanyszyn powiedział: „W przyszłym roku liczymy na oznaczenie 10 kolejnych produktów lokalnego pochodzenia – wśród nich zarówno arbuzy z Chersonia, jak i miód karpacki. Te lokalne produkty wspierają rozwój turystyki tam, gdzie powstają”. Przyciągają także uwagę inwestorów.
Oznaczenie produktu lokalnego pochodzenia, w Ukranie określane też jako „oznaczenie geograficzne” (OG) jest znakiem umieszczanym na opakowaniu produktu i świadczy o jego wysokiej jakości, długiej tradycji produkcji i szczególnym związku z terytorium, na którym jest wytwarzany. Istnieje wiele produktów, których nazwy nie mogą być używane przez niezarejestrowanych producentów.
Od końca 2025 roku ukraińscy producenci nie będą już mogli używać w nazwach swoich produktów słów „szampan”, „koniak”, a od 2022 roku w Ukrainie nie będą produkowane takie sery jak parmezan, feta czy roquefort.
Pierwszym produktem zarejestrowanym z oznaczeniem geograficznym, który spełnia europejskie wymogi rejestracyjne i ma prawo być uznawany w UE, był owczy ser huculski. Wniosek o rejestrację OG złożono w dniu 19 grudnia 2018 roku. W dniu 11 listopada 2019 r. Ministerstwo Gospodarki wydało zaświadczenie o rejestracji.
Zarejestrowane oznaczenia geograficzne mają również bryndza huculska z owczego mleka i czereśnie melitopolskie (je rejestrację zakończono w czerwcu 2020 roku).
Według Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego, Handlu i Rolnictwa w 2019 roku do rejestracji oznaczeń geograficznych zidentyfikowano pierwszych dziesięć ukraińskich produktów o chronionych nazwach:
- ser jest chronioną nazwą pochodzenia „bryndza huculska z owczego mleka”;
- arbuz – chroniona nazwa pochodzenia “arbuz chersoński”;
- czereśnia – chroniona nazwa pochodzenia “czereśnia melitopolska”;
- miód – chronione oznaczenie geograficzne „miód karpacki”;
- wino – chroniona nazwa pochodzenia „Szabski”, „Jałpuh”, „Transcarpathia”, „Biełgorod–Dniestrowski”.
Impulsem do poszerzenia listy produktów posiadających status chronionego oznaczenia geograficznego był projekt wsparcia turystyki enogastro w ukraińskiej Besarabii.
Trwają prace nad opracowaniem specyfikacji dla dwóch kolejnych nazw – jagnięciny Frumuszyka i orzecha besarabskiego. To wytwory uczestników pierwszego enogastro-turystycznego projektu Ukrainy „Drogi wina i smaku ukraińskiej Besarabii”.
OT