Zmiana w Ministerstwie Energii

20 listopada 2020. Gabinet Ministrów Ukrainy odwołał pełniącą obowiązki ministra energii Olhę Buslavets i mianował na to stanowisko Jurija Nikołajewicza Bojko- obecnego wiceministra energii. Buslavets pozostaje w kierownictwie resortu jako wiceminister.

Ważne jest imię odojcowskie nowego kierującego ministerstwem. W ukraińskiej polityce aktywny jest bowiem drugi Bojko- Jurij Anatolijowycz Bojko. Ten polityk w latach 2006- 2007 był… ministrem ds. paliw i energetyki. Obecnie jest jednym z liderów Opozycyjnej Platformy- Za Życie.

Decyzję o zamianie Buslavets na Bojko oficjalnie tłumaczy się tym, że uznano za wygasłe zarządzenie Rady Ministrów Ukrainy nr 604 w sprawie tymczasowego przeniesienia na nią obowiązków ministra energii. Premier podziękował Buslavets za „zmiany, które prowadziła w trudnych miesiącach dla kraju”. Jednocześnie spekuluje się o nieporozumieniach między kierującą dotąd resortem a prezydentem Ukrainy.

Jurij Nikołajewicz Bojko jest inżynierem energetyki, pracował w firmach dystrybuujących energię i technologicznych. Od października 2014 r. do maja 2020 r. pracował jako zastępca dyrektora państwowego przedsiębiorstwa Energorynok, po czym został wiceministrem energii.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn