Ile naprawdę zarabia się w Kijowie

20 listopada 2020. Rzeczywiste zarobki w Kijowie mogą być nawet 10-krotnie wyższa niż oficjalnie.

Według Państwowej Służby Statystycznej średnia miesięczna zarobków jest najwyższa w Ukrainie i wynosi 17,2 tys UAH, tj.608,6 USD (wrzesień 2020 r.). W praktyce tyle mogą zarabiać pracownicy zatrudnieni na niższych poziomach stołecznych firm.

Według publikacji w Ukraińskim tygodniku społeczno-politycznym oraz internetowym „NB”, realne wynagrodzenie wielokrotnie przekracza oficjalną średnią w Kijowie: 10-14 razy -menedżerowie najwyższego szczebla, 7-9 razy – dyrektorzy finansowi i marketingu, 1,5 -3 -etatowi prawnicy, 1,2-2 razy -menedżerowie sprzedaży,1,2 -1,5- administratorzy systemu – Największa luka między oficjalnymi danymi a realnymi płacami pracowników ma miejsce w branży IT.

Powyższe dane przekazała Olena Mienszykowa – dyrektor handlowy Korn Ferry Ukraine.  Firma ma 104 biura w 52 krajach. Specjalizuje się w doradztwie korporacyjnym i organizacyjnym oraz w badaniach rynku pracy.

Porównanie poziomu płac realnych w Ukrainie, w Polsce i Rosji pokazuje, że pod względem wynagrodzeń Ukraina ustępuje Polsce nie czterokrotnie (jak w oficjalnych danych), ale 1,5-1,7 razy. W kilku branżach poziom płac jest zbliżony do polskiego i nie gorszy od rosyjskiego. Dotyczy to szczególnie kategorii pracowników najwyższego kierownictwa.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn