Naruszenia „weekendowego lockdownu”

16 listopada 2020. Ponad 1,3 tys. placówek zostało zamkniętych z powodu naruszenia przepisów w pierwszy dzień weekendowego lockdownu.

W sobotę, 14 listopada, rozpoczynającą „weekendowy lockdown”,  policja wszczęła 9 postępowań karnych i sporządziła 990 protokołów administracyjnych za naruszenie ograniczeń kwarantanny.

Najwięcej naruszeń odnotowano w obwodzie lwowskim – 390, w obwodzie dniepropietrowskim – 209, w obwodzie czerkaskim – 128, w Kijówie – 121, w obwodzie kijowskim – 84 i w obwodzie tarnopolskim – 74.

Około 20 000 funkcjonariuszy organów ścigania sprawdzało, czy przestrzegane są wynikające z pandemii koronawirusa nowe, weekendowe zasady ograniczenia handlu i usług. Działało ponad 1500 grup operacyjnych, które sprawdziły ponad 17 000 podmiotów gospodarczych.

W efekcie zawieszono pracę 1355 instytucji:

  • 891 zajmujących się handlem i obsługą konsumentów,
  • 416 lokali gastronomicznych,
  • 21 dyskotek i klubów nocnych,
  • 18 siłowni, klubów fitness i basenów,
  • 6 centrów handlowo-rozrywkowych,
  • 3 obiekty noclegowe (z wyjątkiem hoteli).

W piątek Epicentr, największa sieć handlowa Ukrainy, poinformowała, że wprowadzi „72-godzinny piątek”. Planowano pracować w weekend, pomimo ogłoszenia przez rząd weekendowego lockdownu. „Mamy produkty, urządzenia medyczne, leki, paszę dla zwierząt” – pisano na Facebooku firmy.

Jednak w piątkowe popołudnie Epicentr ogłosił: „Podczas weekendowego lockdownu sieć Epicentr będzie działać wyłącznie online i będzie wydawać towary w Centrach Zamówień w centrach handlowych.”

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn