Pomysł na rynek kapitałowy

13 listopada 2020. Ukraińskie Międzynarodowe Centrum Finansowe może zostać uruchomione już jesienią 2023 roku. W jego ramach będą działały, m.in., giełda powszechna oraz centrum arbitrażou – informuje Interfaks-Ukraina.

22 października na posiedzeniu rządu Ukrainy zaprezentowano koncepcję rozwoju rynku finansowego Ukrainy. Projektuje się powołąć Ukraińskie Międzynarodowe Centrum Finansowe (UMCF). Docelowym jego modele w pełni zintegrowana finansowa spółki holdingowa, która umożliwi prowadzenie działalności handlowo- rozliczeniowej.

UMCF będzie się składał z kilku zintegrowanych jednostek. Pierwszą z nich jest tzw. giełda powszechna, wykorzystywana zarówno do obsługi rynków towarowych (w tym rynek energii elektrycznej, gazu i produktów rolnych), jak i rynków kapitałowych (akcje, obligacje oraz inne instrumenty finansowe).

Drugim ważnym komponentem UMFC będzie holding finansowo-infrastrukturalny. Będzie on pełnił rolę centralnego kontrahenta, depozytariusza oraz repozytorium transakcji. Udziałowcami holdingu będą inwestorzy państwowi, instytucjonalni i prywatni. Proponowany podział praw własności przewiduje przekazanie:

  • 49 proc. udziału dla państwa;
  • 31 proc. dla strategicznych inwestorów prywatnych;
  • 20 proc. dla międzynarodowych organizacjach finansowych.

Planowane jest również powołanie rady doradczej, utworzenie biura relacji z inwestorami oraz centrum arbitrażowego. To ostatnie pozwoli ograniczyć ryzyka wynikające z niestabilności ukraińskiego systemu wymiaru sprawiedliwości. Takie rozwiązanie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom licznej grupy inwestorów, którzy postrzegają ukraińskie sądy jako główną przeszkodę swojej działalności w Ukrainie. Więcej o tym w artykule „Inwestorzy nie ufają sądom”.

Realizacja projektu UMCF będzie przebiegać w kilka etapach. Do końca br. planuje się podpisanie memorandum z donorami. Na początku przyszłego roku oczekuje się przyjęcia ustawy o uprawnieniach regulatora i centrum arbitrażowego, a do końca przyszłego roku zreformowanie depozytariusza i systemu rozrachunkowego. Otwarcie Centrum przewidziane jest na jesień 2023 roku.

Działalność nowej instytucji zamierza się rozpocząć od tzw. głośnego startu, w postaci pierwszej oferty publicznej (IPO) szeregu państwowych gigantów. Do obrotu giełdowego mają zostać wprowadzone, m. in., Narodowy Fundusz Inwestycyjny, Ukrzaliznycia, Ukrposzta, przedsiębiorstwa energetyczne oraz Narodowy Fundusz Rolny.

Valentyn Honcharenko

Facebook
Twitter
LinkedIn