13 listopada 2020. Ukraińskie Międzynarodowe Centrum Finansowe może zostać uruchomione już jesienią 2023 roku. W jego ramach będą działały, m.in., giełda powszechna oraz centrum arbitrażou – informuje Interfaks-Ukraina.

22 października na posiedzeniu rządu Ukrainy zaprezentowano koncepcję rozwoju rynku finansowego Ukrainy. Projektuje się powołąć Ukraińskie Międzynarodowe Centrum Finansowe (UMCF). Docelowym jego modele w pełni zintegrowana finansowa spółki holdingowa, która umożliwi prowadzenie działalności handlowo- rozliczeniowej.

UMCF będzie się składał z kilku zintegrowanych jednostek. Pierwszą z nich jest tzw. giełda powszechna, wykorzystywana zarówno do obsługi rynków towarowych (w tym rynek energii elektrycznej, gazu i produktów rolnych), jak i rynków kapitałowych (akcje, obligacje oraz inne instrumenty finansowe).

Drugim ważnym komponentem UMFC będzie holding finansowo-infrastrukturalny. Będzie on pełnił rolę centralnego kontrahenta, depozytariusza oraz repozytorium transakcji. Udziałowcami holdingu będą inwestorzy państwowi, instytucjonalni i prywatni. Proponowany podział praw własności przewiduje przekazanie:

  • 49 proc. udziału dla państwa;
  • 31 proc. dla strategicznych inwestorów prywatnych;
  • 20 proc. dla międzynarodowych organizacjach finansowych.

Planowane jest również powołanie rady doradczej, utworzenie biura relacji z inwestorami oraz centrum arbitrażowego. To ostatnie pozwoli ograniczyć ryzyka wynikające z niestabilności ukraińskiego systemu wymiaru sprawiedliwości. Takie rozwiązanie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom licznej grupy inwestorów, którzy postrzegają ukraińskie sądy jako główną przeszkodę swojej działalności w Ukrainie. Więcej o tym w artykule „Inwestorzy nie ufają sądom”.

Realizacja projektu UMCF będzie przebiegać w kilka etapach. Do końca br. planuje się podpisanie memorandum z donorami. Na początku przyszłego roku oczekuje się przyjęcia ustawy o uprawnieniach regulatora i centrum arbitrażowego, a do końca przyszłego roku zreformowanie depozytariusza i systemu rozrachunkowego. Otwarcie Centrum przewidziane jest na jesień 2023 roku.

Działalność nowej instytucji zamierza się rozpocząć od tzw. głośnego startu, w postaci pierwszej oferty publicznej (IPO) szeregu państwowych gigantów. Do obrotu giełdowego mają zostać wprowadzone, m. in., Narodowy Fundusz Inwestycyjny, Ukrzaliznycia, Ukrposzta, przedsiębiorstwa energetyczne oraz Narodowy Fundusz Rolny.

Valentyn Honcharenko