13 listopada 2020. W dniu wczorajszym Boeing 787 Dreamliner Polskich Linii lotniczych LOT odbył pierwszy regularny rejs z pasażerami z Warszawy do Lwowa. Zapotrzebowanie na Dreamlinera bynajmniej nie wynikało z dużego popytu ze strony pasażerów.

Tradycyjnie przewoźnik wykorzystuje na tej trasie samoloty średniodystansowe lub regionalne, podczas gdy Boeing 787 może przewozić 252 osoby w układzie trzech klas. Tym razem jego wykorzystanie większego samolotu wiąże się z koniecznością dostarczenia dużej ilości ładunków dla klientów Nova Poshta- ponad 10 ton.

Nova Poshta to prywatna ukraińska firma pocztowo-kurierska, która zapewnia ekspresową dostawę dokumentów, ładunków i paczek dla osób fizycznych i firm

Samolot przewoził ładunek z Nowego Jorku do Warszawy, gdzie pasażerowie wsiedli do samolotu, po czym polecieli do Lwowa. Taka logistyka wiąże się z brakiem bezpośrednich lotów między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi, które zostały przerwane po wybuchu pandemii COVID-19.

Pandemia doprowadziła również do spadku liczby regularnych lotów łączonych na głównych lotniskach tranzytowych w Europie, zmuszając operatorów pocztowych do odbudowy kanałów dostaw.  Na przykład Meest Express zamówił od LOT-u dwa loty czarterowe cargo, w wyniku których przewoźnik dostarczył ładunki bezpośrednio z Nowego Jorku do Lwowa 23 października i 5 listopada na pokładzie Boeinga 787.

Na podstawie informacji prasowej Centrum Strategii Transportowych (https://cfts.org.ua )

Dariusz Kostrzębski