Zmiany i inwestycje w Ukrzaliznyci

9 listopada 2020. W 2021 roku w Ukrzaliznyci przeprowadzone zostaną poważne przekształcenia strukturalne. Jak powiedział szef Ukrzaliznyci V.N. Żhmak firma zostanie podzielona na cztery piony zarządzania – przewóz osób i towarów, produkcję (fabryki i składy) oraz infrastrukturę.

Każda branża otrzyma wszystkie niezbędne aktywa, aby mieć własny bilans i przeprowadzić pełny cykl działań do końca 2021 r., co umożliwi ich reorganizację w oddzielne spółki holdingu. Praca pozostałych służb, np. personalnych, prawnych i IT, będzie realizowana w centrali Ukrzaliznyci.

V.N. Zhmak zapowiedział również plan zainwestowania 26 mld UAH (907,9 mln USD) w poprawę infrastruktury, organizację przewozów pasażerskich, a także zakup nowych lokomotyw i wagonów towarowych. 7 miliardów UAH zostanie przeznaczonych na sam zakup nowych wagonów towarowych. Według V.N. Żhmaka, Ukrzaliznycia zamierza zwiększyć swój udział w rynku przewozów towarowych kraju z obecnych 19 proc. do 35-40 proc.  na koniec 2021 roku, a natężenie przewozów z 814 tys. do 1 mln ton dziennie.

Na konserwację i naprawę lokomotyw zostanie przeznaczonych 500 mln UAH, a 350 mln UAH na naprawę i modernizację wagonów towarowych. W sumie na potrzeby gospodarki lokomotywowej w 2021 roku zostanie przeznaczone 4,1 mld UAH. Żhmak zwrócił również uwagę, że realizacja ambitnych planów związanych z rozwojem ruchu towarowego jest niemożliwa przy przestarzałej flocie lokomotyw elektrycznych z lat 70. i 80. W związku z tym zakup nowych lokomotyw planowany jest na 2022 r., przy wsparciu ze strony rządu ukraińskiego.

W rozwój infrastruktury i przewozy pasażerskie planuje się zainwestować odpowiednio 9,4 mld UAH i 2 mld UAH. Ukrzaliznycia planuje zakup 100 wagonów osobowych za łączną kwotę 2,7 mld UAH, a także przeznaczyć 1 mld UAH na elektryfikację kluczowych odcinków sieci.

Dariusz Kostrzębski

Facebook
Twitter
LinkedIn