Wino nie tylko od święta

Ukraińska kulinarna kultura gastronomiczna jest zwykle kojarzona z wódką. W tym roku po raz pierwszy będziemy obchodzić Dzień Winogrodnika i Winiarza. Czy to zapowiedź nowego trendu czy przypomnienie historii?

– Nie powiedziałabym, że w Ukrainie kultura gastronomiczna jest kojarzona tylko z wódką, to stereotyp. Wszak w południowej części naszego kraju prawie każdy, kto ma własny dom, uprawiał na działce winogrona i robił własne wino, które zawsze podawano do obiadu lub do kolacji z pyszną jagnięciną i serem domowym, bryndzą.

Ostatnio, w związku ze zmianą klimatu, winogrona są uprawiane nie tylko na południu. Produkcja wina w Ukrainie nabiera tempa! W ostatnich latach pojawiło się wielu winiarzy, wytrwałych i zaangażowanych, zakochanych w swojej ziemi, dzięki którym branża zaczyna osiągać poziom międzynarodowy i coraz głośniej daje o sobie znać. Doświadczone firmy wprowadzają innowacje, eksperymentują, łącząc wiekowe tradycje i nowoczesne technologie, co pozwala na utrzymanie wysokich wskaźników jakości. Ponadto pojawia się wiele małych winiarni, które nie mogąc pochwalić się skalą produkcji, mogą śmiało konkurować z wiodącymi na świecie małymi rodzinnymi winiarniami, tworząc szereg ciekawych miejsc do uprawiania turystyki winiarskiej i gastronomicznej. Dlatego Prezydent Ukrainy postanowił uczcić sukcesy i chęć rozwoju winiarzy i podpisał dekret, ustanawiający oficjalne święto – Dzień Winogrodnika i Winiarza, które będzie obchodzone corocznie w drugą niedzielę listopada. Ten dzień jest ważny dla ludzi, którzy uprawiają winogrona i produkują wino. To symboliczny krok, który podkreśla szacunek dla tego zawodu i przywiązuje dużą wagę do ukraińskich standardów winiarstwa!

– W polskich sklepach można kupić ukraińskie wina KOBLEVO. Gdzie są one produkowane i co je wyróżnia?

– Wina KOBLEVO produkowane są w słynnym regionie winiarskim Ukrainy, położonym na 46 równoleżniku, na równi z regionem Beaujolais we Francji. Pierwsze krzewy winogron przywiezione z Włoch zasadził tu arystokrata Thomas Cobley na początku XIX wieku, to właśnie od jego nazwiska nazwano region. Obecnie winiarnia ma największe winnice w kraju, to jest około 2500 hektarów, na których posadzono ponad 8 milionów winorośli. Terroir, czyli unikatowy splot warunków geologicznych i klimatycznych między obszarem chronionym Limanu Tylihulskiego a Morzem Czarnym jest idealny do uprawy odmian winogron, takich jak Chardonnay, Sauvignon, Aligote, Riesling, Rkatsiteli, Traminer Rose, Muscat Ottonel, Irsai Oliver, Cabernet Sauvignon, Merlot, Muscat de Hamburg, Pinot Gris, Saperavi. Niepowtarzalnego aromatu i imponującego smaku nadają lokalne odmiany: Odessa Black, Odessa Muscat i Bastardo Magarach! Niektóre wina dojrzewają w beczkach z francuskiego i amerykańskiego dębu, wyprodukowanych we Włoszech. Cechą charakterystyczną win KOBLEVO jest naturalność, która jest zachowana na wszystkich etapach produkcji: od pielęgnacji winorośli do butelkowania.

Dzisiaj naturalne wina KOBLEVO można kupić w znanych sieciach, takich jak: AUCHAN, CARREFOUR, INTERMARCHE, KAUFLAND, LECLERC, SELGROS, STOKROTKA, In-Out, LIDL i BIEDRONKA.

Jakie są perspektywy ukraińskiego winiarstwa i win na konkurencyjnym rynku? Włosi, Francuzi i Hiszpanie to przecież silni gracze.

– Oczywiście, wiodący gracze rynkowi są dobrze znani i mają swoich zwolenników. Jednak kultura konsumpcji wina się zmienia, współczesny konsument lubi otwierać nowe horyzonty i preferuje lokalne wina i autentyczny smak. Ukraina stopniowo staje się europejskim państwem winiarskim: tak więc według stanu na 2020 rok w kraju zarejestrowano około 75 firm, a łączna powierzchnia winnic wykorzystywanych do produkcji wina wynosi 25,6 tys. ha.

Import wina zwiększa się z każdym rokiem, co zachęca ukraińskich winiarzy do podnoszenia standardów jakości i zaspokajania popytu konsumentów. Dlatego wysoka jakość i uczciwa konkurencja wymuszają na ukraińskich firmach doskonalenie produktu. Technolodzy KOBLEVO Winery ciągle pracują nad doskonaleniem procesu tworzenia trunku oraz unikalności receptur. Wina KOBLEVO stale otrzymują wysokie oceny od sommelierów- w październiku tego roku CHATEAU ROSE zajęło I miejsce wśród różowych win półsłodkich na Ukrainie na zamkniętej degustacji Centralnej Komisji Degustacyjnej korporacji Ukrwynnprom. Wina wytrawne i półwytrawne marki KOBLEVO posiadają nagrody, złote medale i wyróżnienia międzynarodowych konkursów Grand Collection, ALCO + SOFT, World Food & WINE, Vinitaly International i innych. Winiarzom KOBLEVO udaje się utrzymać wysokie wskaźniki jakości, dzięki połączeniu korzystnych warunków klimatycznych do uprawy winogron, umiejętności i doświadczenia pracowników oraz doskonałemu procesowi tworzenia wina z kontrolą na wszystkich etapach. Kontrola okresu dojrzewania, ręczny zbiór selektywny, dostarczenie plonu z winnic do przetworzenia w ciągu 20 minut, schładzanie jagód przed tłoczeniem, przeprowadzanie wszystkich operacji technologicznych w warunkach chroniących wino przed utlenianiem- zaczynając od czasu przetwarzania winogron- dzięki własnej stacji generowania azotu, wszystko to pozwala na dostarczenie konsumentowi wszystkich elementów zdrowotnych, znajdujących się w świeżych winogronach. To właśnie Dom Wina KOBLEVO jako pierwszy na Ukrainie wprowadził sterylne butelkowanie na zimno, zapewniające zachowanie smaku i aromatu wina, które mają w sobie winogrona. Tym samym wina KOBLEVO pod każdym względem spełniają europejskie standardy.

– Czego życzy sobie Pani i swoim ukraińskim kolegom w pierwszym Dniu Winogrodnika i Winiarza Ukrainy, przypadającym 8 listopada?

– Chcę złożyć życzenia wszystkim winiarzom, hodowcom, agronomom i osobom zaangażowanym w tworzenie win! Życzę wszystkim zdrowia, inspiracji, sukcesów i pomyślności, aby nasza praca przynosiła nam radość, a naszym konsumentom satysfakcję i jak najlepsze wrażenia.

Łyk wina można porównać z kroplą z rzeki czasu na ustach- dlatego niech to będzie najlepsze wino w gronie najbliższych i najbardziej pożądanych osób!

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn