Bez całkowitego lockdownu

4 listopada 2020. Rząd nie planuje wprowadzenia całkowitego lockdownu, ale wzmocni kwarantannę, jeśli sytuacja się pogorszy- powiedział premier Denys Szmyhal na posiedzeniu Gabinetu Ministrów.

Wskazał, że Ukraina nie planuje pójść śladem Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Czech, czyli- co podkreślił premier- „krajów o bardzo potężnych systemach medycznych i zasobach.”

Ale… ale jeśli zobaczymy dalsze pogorszenie sytuacji, to rzeczywiście zmusi rząd do uciekania się do ostrzejszych ograniczeń.”

Minister zdrowia Maksym Stepanow nie wykluczył wprowadzenia „weekendowej kwarantanny”, polegającej na zamknięciu w sobotę i w niedzielę większej liczby sklepów oraz na zamknięciu gastronomii, w której zamówienia będą możliwe tylko na wynos.

W programie radiowym zadeklarował, że jego resort nie będzie rekomendował wprowadzenia godziny policyjnej. Przypomniał, że do tego konieczne jest wprowadzenie stanu wyjątkowego, który zależy od decyzji Rady Bezpieczeństwa Narodowego, Prezydenta i Rady Najwyższej.

  • 3 listopada COVID-19 zdiagnozowano w Ukrainie u 9524 osób (łącznie 420 617), 199 pacjentów zmarło (łącznie 7731), 7536 (łącznie 175 404) pacjentów wyzdrowiało.
  • Według Państwowej Służby Podatkowej Ukrainy, w okresie marzec- wrzesień 2020 r. kina zmniejszyły o połowę wpłaty podatków w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. W ciągu 6 miesięcy blokady kina zapłaciły 1,5 mln USD podatków.

Znacznie spadły również wpłaty podatków od biur podróży i operatorów turystycznych – o 49 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Spadły również przychody w sektorze hotelarskim. W ciągu sześciu miesięcy izolacji ukraińskie hotele i obiekty noclegowe zapłaciły o 17 milionów dolarów mniej niż w marcu-wrześniu 2019 roku.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn