Wiatr bez “zielonej taryfy”

2 listopada 2020. Chińska firma POWERCHINA i ukraińska firma WindFarm podpisały umowę na wspólną budowę elektrowni wiatrowej w obwodzie donieckim.

Według służby prasowej WindFarm koszt projektu to co najmniej 1 miliard USD. Projekt WIND FARM 800 MW to największa lądowa farma wiatrowa w Europie.  Co ważne, sprzedaż wytworzonej tu energii elektrycznej będzie prowadzona bez zastosowania „zielonej” taryfy.

POWERCHINA specjalizuje się w projektowaniu i budowie obiektów energetycznych i transportowych, w portfolio firmy jest budowa największej elektrowni na świecie o mocy 22,5 GW.

Zespół WindFarm ma doświadczenie w tworzeniu portfela projektów energetyki wiatrowej o łącznej mocy 1,3 GW, z których oddano do eksploatacji ponad 400 MW.

  • Produkcja energii elektrycznej ze źródeł alternatywnych (farmy wiatrowe, elektrownie, biomasa) w Ukrainie za 9 miesięcy 2020 roku wyniosła 8855,0 mln kWh i prawie podwoiła się w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.
  • Mix energetyczny Ukrainy za 9 miesięcy 2020 roku był następujący: elektrownie jądrowych – 52,7 proc., elektrociepłownie – 32,5 proc., elektrownie wodne – 5,2 proc., źródła alternatywne – 8,2 proc.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn