28 października 2020. Odbyła się czwarta edycja Kyiv Tech Hub – konferencji podsumowującej w ramach programu Polish-Ukrainian Startup Bridge (PUSB), realizowanego przez Fundację Fundusz Współpracy w partnerstwie z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej.

Celem PUSB jest wyłonienie najlepszych pomysłów biznesowych z różnych miast Ukrainy i zapewnienie im bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami polskich funduszy inwestycyjnych. Zakłada się też przyspieszenie rozwoju startupów podczas szkoleń prowadzonych przez doświadczonych ekspertów.

Do konkursu przyjęto ponad 60 startupów, z których 20 dotarło do finału.

Jury złożone z przedstawicieli polskich funduszy Venture Capital i Fundacji Fundusz Współpracy oceniało startupy na podstawie następujący kryteriów: potencjał biznesowy, skalowalność, kompetencje i kompletność zespołu, sposób prezentacji projektu.

Podczas Kyiv Tech Hub jury wyłoniło zwycięzców, którzy otrzymali łącznie dofinansowanie w wysokości 50 tys. złotych.

  • Pierwsze miejsce z pulą nagród w wysokości 30 000 zł (7650 USD) zajęła Elomia– wirtualny psycholog, który zapewnia szybką pomoc online bez wychodzenia z domu. Projekt powstał z myślą o osobach, które z różnych powodów nie mogą lub nie chcą skorzystać z tradycyjnych porad psychologicznych.
  • Drugie miejsce i 10 000 zł (2550 USD) przyznano startupowi RE-leaf PAPER, którego pomysłem jest produkcja papieru i tektury z opadłych liści. Z otrzymanego papieru będą robić papierowe torby i naczynia.
  • Trzecie miejsce zajął projekt Caretech. Human — rozwiązanie z dziedziny IoT- Internetu Rzeczy, rozwiązanie pozwalające na samodzielne monitorowanie i wykrywanie chorób takich jak cukrzyca, rak jelita grubego, choroby układu pokarmowego i inne. Caretech.Human otrzymał również 10 000 zł.

Paweł Bochniarz, jeden z członków jury konkursu oraz CEO ValueTech Seed, podkreślił, że na ukraińskim rynku jest wielu przedsiębiorców, którzy mają ciekawe, niestandardowe pomysły i umiejętność ich realizacji. Inicjatywy takie, jak PUSB to dla nich nie tylko doskonała okazja do otrzymania dofinansowania, ale także niepowtarzalna okazja do zaprezentowania się szerokiemu gronu odbiorców.

OT