Migranci zarobkowi i podatki

28 października 2020. Większość ukraińskich migrantów zarobkowych pracujących za granicą nie deklaruje swoich dochodów i nie odprowadza podatków w Ukrainie – informuje szef Państwowej Służby Podatkowej Oleksii Lubchenko.

Zgodnie z obowiązującym prawem, migranci zarobkowi muszą zadeklarować w Ukrainie dochód uzyskany za granicą oraz odprowadzić 18 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych i 1,5 proc.  opłaty wojskowej. Jeśli jednak obywatele Ukrainy pracują w kraju, z którym Ukraina ma podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania (odpowiednia Konwencja między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy obowiązuje od dnia 12.01.1993 r.), wówczas płatnik może obniżyć odprowadzany podatek o kwotę odliczeń zapłaconych za granicą. Aby uzyskać prawo do tej ulgi podatkowej, migrant jest zobowiązany dołączyć do deklaracji zaświadczenie o odprowadzaniu podatków za granicą.

Tymczasem „z 12 mld USD, które wpływają rocznie od obywateli ukraińskich pracujących za granicą, zadeklarowano jedynie 11 mld UAH (428,5 mln USD – red.), czyli 30 razy mniej. Złożyć deklarację musi 100 proc. pracujących za granicą” – powiedział Oleksii Lubchenko w wywiadzie dla magazynu NV.

TG

Facebook
Twitter
LinkedIn