Faktury elektroniczne

14 października 2020. Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy uruchomiło pilotażowy projekt wymiany faktur elektronicznych między firmami ukraińskimi a polskimi. Służy do tego platforma eDelivery i sieć Peppol.

Mychajło Łaciński, kierownik projektu eDelivery z Ministerstwa Transformacji Cyfrowej, powiedział, że „wdrożenie programu pilotażowego położy podwaliny pod stworzenie technicznych i prawnych mechanizmów, dzięki którym ukraińskie firmy będą mogły wysyłać i odbierać elektroniczne dokumenty od kontrahentów z UE, USA, Kanady, Australii, Singapuru i innych krajów.”

Platforma eDelivery rozwiązuje główne wady aktualnej wymiany faktur papierowych.

W projekcie biorą udział ukraińskie firmy Kernel (producent oleju słonecznikowego i dostawca produktów rolnych) oraz Premier Food (dostawca produktów mięsnych i mleczarskich oraz usług gastronomicznych). Po stronie ukraińskiej nieprzerwaną wymianę danych o rachunkach będzie utrzymywał EDIN, największy dostawca usług elektronicznej wymiany danych. Od strony polskiej – Edison S.A.

Pierwszy punkt dostępowy Peppol eDelivery w Ukrainie jest obsługiwany przez państwową firmę Diia. Punkty dostępowe firmy Peppol służą do łączenia firm z siecią Peppol i komunikacji w ramach sieci. Peppol korzysta z sieci eDelivery do łączenia się z różnymi systemami e-zamówień.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn